Peeter Teder • 24. november 2005 kell 22:00

Kasumite realiseerimine langetab kulla hinda

Kulla hinnale ennustati eilseks jätkuvat langust, sest investorid realiseerivad kasumeid ja tänupüha vähendas võimalike ostjate arvu. USA turud olid eile kinni ja on uudisteagentuuri Bloomberg andmeil kinni ka täna.

22. novembril käis kuld ära tasemel 495,50 dollarit unts, mis on kõrgeim tase alates 1987. aasta detsembrist. Investorid ostsid kulda, soovides kaitsta end inflatsiooni vastu ja kartes USA majanduskasvu aeglustumist.

?Sellelt tasemelt me oleme viimastel päevadel näinud mõningast müügilainet, eriti Aasiast,? ütles TheBullionDeski analüütik James Moore. ?Et USAs on turg suletud, siis kujuneb kauplemine järelejäänud nädalal närviliseks.?

Kulla hinda võib langusse tõugata ka euro nõrgenemine, viimast võib põhjustada Saksamaa Ifo-Instituudi äriusaldusindeksi langus. Indeks langes oktoobrikuu 98,8 protsendilt 97,8 protsendile novembris. Analüütikute keskmiste ennustuste kohaselt pidi indeks jääma väheliikuvaks. Kuna kuld ja euro liiguvad küllaltki heas korrelatsioonis, siis olekski euro nõrgenemine põhjustanud ka kulla odavnemist. Kulla ja euro vaheline korrelatsioonikoefitsient on 0,67.

Kulla hind tõusis eile vähem kui 0,1 protsenti ning unts kollast metalli maksis 492,83 dollarit. Kulla hind on olnud tõusus viimasel kahel aastal: sel aastal on metalli hind tõusnud 12%, eelmisel aastal tõusis aga 5,5%.

Hetkel kuum