Enn Tosso • 8. detsember 2005 kell 22:00

Sisseehitatud tehnika tõstab kinnisvara hinda

Pahatihti kulub kogu ressurss omafinantseeringule. Seetõttu võib tekkida pentsik olukord, kus uus korter ostetud, ent sisustamiseks vahendeid pole.

Samas, järelturul korteri ostmisel on olukord teine. Kuna pank annab laenu hindamisakti alusel, siis sisaldab akti märgitud korteri hind kõike, mis on korterisse sisse ehitatud: köögimööbel, sanitaartehnika, esikukapp jne. Vallasvara, nagu lambid, diivanid ja muu liikuv mööbel, tavaliselt siiski hindamisaktis ei kajastu. On ka erandeid, näiteks eksklusiivsemad korterid, kus kogu siselahendus on tehtud just selle korteri tarbeks ning mujale ei sobi. Siis arvestatakse hindamisaktis kogu paketti. Seega saab juba sisustatud korteri ostmisel eluasemelaenu eest kogu kupatuse ? köögimööbli ja -tehnika, paremal juhul veel sissehitatud mööbli ja valgustid. Köögimööbel ise tähendab oma 50 000kroonist kokkuhoidu. Paremate korterite puhul tõstab hinda ka kamina ja sauna olemasolu: kamin ca 30 000, saun samas suurusjärgus.

Spetsiaalselt mööbli ja tehnika ostmiseks tuleb aga võtta tarbimislaen, mis on lühiajaline ning hoopis kõrgema intressiga. See tähendab märkimisväärselt kõrgemaid igakuiseid väljaminekuid.

Sisustatud korteri ostmisel tuleb kindlasti koostada üleandmisakt, kus on märgitud, millised esemed korteriga kaasa tulevad. Kui seda ei tehta, siis võib pahatahtlik omanik korteri päris lagedaks teha. On juhtumeid, kus on kaasa võetud nii santehnika kui isegi elektrilülitid. Viimane on siiski seadusevastane, sest tegemist on korteri oluliste osadega, mille kaasavõtmine vähendab kinnisvara väärtust.

Hetkel kuum