14. detsember 2005 kell 22:00

GSM-valvet raske takistada

Teenuse suureks plussiks on see, et kurikaeltel on häiresignaali edastamise takistamine pea võimatu. GSM-signaali häirimine ja blokeerimine pole küll päris võimatu, kuid nõuab spetsiaalseid seadmeid, mida n-ö Harju keskmisel sissemurdjal kindlasti kasutada ei ole.

Teenust pakuvad nii suured turvafirmad, nagu Falck ja Securitas, aga ka alles oktoobri lõpus registreeritud uus valveteenuse pakkuja OÜ GSMvalve.

Nende firmade pakutavad teenused on suhteliselt sarnased, erinevused on hindades ja tingimustes. Nn stardipaketis on kõikides firmades keskseade ning kolm liikumis- ja mahuandurit.

Teenuse teeb atraktiivseks see, et andurid suhtlevad keskseadmega raadio teel, nii et koju või kontorisse sellist mobiilset valvesüsteemi paigutades pole vaja vedada mingeid kaableid. Keskseadme omadused ei ole piiratud stardipaketi kolme anduriga, vaid selle külge võib ühendata lisaandurid.

Falck Eesti vanemmüügiesindaja Aleksei Otto sõnul võib raadio teel töötavaid andureid otsenähtavuse korral paigutada kuni saja meetri kaugusele keskseadmest. Samas ei ole raadio teel töötavate andurite kasutamine kohustuslik, osa anduritest, või kõik, võib GSM-valvesüsteemiga ühendada ka juhtmete abil.

Mugav lisavõimalus on kaugjuhtimispult, millega saab nii nagu sõiduautotki panna puldist terve hoone või ka osa majast või korterist valve alla.

Kui süsteem suhtleb anduritega raadio teel ja ühendamiseks pole kasutatud kaableid, saab kogu alarmsüsteemi lihtsa vaevaga kolimise korral demonteerida ning uues kohas taas tööle panna.

Securitas Eesti pakub koostöös EMTga 2004. aasta sügisest teenust KoduKit. Huvi pole teenuse vastu väga suur olnud, sest KoduKit on oluliselt kallim kui turvafirmade koduvalvepakett. KoduKiti hinna suurusjärk on 9000-10 000 kr, koduvalvepakettidel (koos saatjaga) kuni 6500 kr.

"Praegusel hetkel ongi põhiliseks KoduKiti teenuse tarbijaks välismaalased, näiteks Saaremaal soomlastest suvilaomanikud, kellel on selle paketi kaudu hõlpus eemalt kontrollida enda kinnisvara olukorda ning anda vajalikke käsklusi," kommenteeris Securitase meediaesindaja Kairi Saarend.

Telefonihelin töisel koosolekul: "Tere, Falck siinpool, teie kodune suitsuandur annab häiret. Kas saadame patrulli kohale?" Süda jätab paar lööki vahele ja kihutan koosolekult koju. Valehäire.

Öö. Ärkan sügavast unest koera haukumise peale. Kuulen akna taga samme. Akendel taskulambi valgusvihud. Lülitan sisse oma mobiiltelefoni ja avastan postkastist vastamata kõned Falckilt. Peatselt helistab mulle kontaktisikuks määratud unine ja murelik õde, kes samuti hilisöösel minu kodust tulevast häirest teavitava kõne saanud. Avan välisukse ja kirjutan Falcki turvamehe väljakutse orderile alla. Valehäire. Vabandusi ei järgne. Järgmisel päeval olen unine ja pahur.

Järjekordne stseen töö juures. Telefonikõne. "Tere, Falck tülitab, registreerisime liikumisanduri häire. Kas saadame patrulli?" Seekord ja edaspidi vastan alati eitavalt. Olen valehäiretega juba harjunud.

Falcki tehnikud on aasta jooksul mu mobiilisidel põhinevaid valveseadmeid putitamas käinud ca 15-20 korral. Nad tunnistavad ka ise, et tegemist on ebaõnnestunud tootega. Mu kodune signalisatsiooni keskpult on pakitud pappkasti ja omakorda paksu teki sisse, sest see teavitab pidevalt korrapäraste läbilõikavate piiksudena häire registreerimisest.

Sõlmides aasta eest sümpaatse klienditeenindajaga lepingu, õnnitles ta mind mahedahäälselt õnnestunud investeerimise puhul turvalisse õhku.

Olin rahul. Tundsin enda kodu tõepoolest kindlustatuna. Täna mõjub sõnapaar "Falcki koduvalve" mulle sõimusõnana.

Autor: Alar Pardla

Hetkel kuum