21. detsember 2005 kell 22:00

Saabuv aasta toob USA aktsiaturgudele uusi rekordeid

Optimistid usuvad, et USA ettevõtted näitavad tuleval aastal neljandat järjestikust aastat kasumi kasvu, majandus kasvab aastas 3 protsent ning Dow Jonesi indeks lööb oma 2000. aasta rekordi, tõustes taas üle 11 000 punkti piiri, kirjutas BusinessWeek.

Valdav osa analüütikutest leiab, et nafta hind langeb, inflatsioonimured laabuvad ning kinnisvaraturg püsib tugev.

Kui probleemid auto- ja lennukitööstuses, USAd tabanud orkaanid, kõrge nafta hind ning ülelaenanud tarbijad ei suuda turgu rööpast välja lüüa, mis siis suudaks, küsib BusinessWeek.

Isegi baasintresside tõstmine 12 korral alates 2004. aasta keskpaigast ei ole majandusele pidurit peale pannud. Pealegi ? intresside tõus ning nafta hind avaldavad järgmisel aastal turgudele juba vähem negatiivset mõju. ?Keskpanga intressitõstmised on peaaegu läbi,? ütles RNC Capital Managementi juht Dan Genter MarketWatchile. ?Usume, et nad lõpetavad 2006. aasta märtsis 5 protsendi kandis, mis kajastab ka turu ootusi.? Fondijuhi hinnangul võidab sellest enim finantssektor.

Investeerimisotsuse tegemisel soovitab BusinessWeek vaadata eelkõige dividende maksvate ettevõtete suunas. Sel aastal kulutasid firmad 300 miljardit dollarit aktsiate tagasiostmiseks ning 200 miljardit dividendide maksmiseks. Järgmisel aastal peaksid börsiettevõtted oma rahahunnikuga midagi enamat tegema. Ainuüksi S&P 500 indeksi firmadel on vaba raha praegu 635 miljardit dollarit. Analüütikud ootavad, et paljud neist firmadest hakkavad investorite survel rohkem raha kulutama, näiteks ülevõtmiste peale. See tähendab omakorda head teenistust maaklerifirmadele.

S&P 500 indeksisse kuuluvad aktsiad kauplevad praegu hindade juures, mis ületavad kasumit aktsia kohta 16 korda. Seda on spetsialistide meelest vähe. Usutakse, et turg on alahinnatud.

Optimistide indu jahutab siiski mure kinnisvaraturu jahtumise ning tarbijate liigse kulutamise pärast. Seetõttu soovitatakse vältida jaekaubandussektori aktsiaid. Majandusajakiri Forbes kirjutas, et kuna USAs ei ole praegu üleüldist madalseisu, ei ole kodulaenu võtjatele nende tagasimaksed probleemiks. Eluasemete hinnad pigem stabiliseeruvad.

Praegu on Dow Jonesi indeks 10 800 punkti juures. Positiivsemate prognooside kohaselt on ta 2006. aasta lõpuks 14 150 punkti tasemel. Nasdaq tõuseb parimate ootuste kohaselt praeguselt 2200 punktilt 2900 punktile.

Sektoritest on BusinessWeeki küsitletute seas populaarsemad tehnoloogia ja tervishoid. Sellele vastab ka analüütikute lemmikfirmade valik ? Microsoft ja Pfizer. Microsofti aktsia ei ole tükk aega ei üles- ega allapoole liikunud, seetõttu peab firma midagi ette võtma, et investorite huvi köita. Forbesi hinnangul võib Microsoft dividende suurendada.

Morgan Stanley rahvusvaheliste investeeringute üksuse juht Joseph McAlinden usub, et uuel aastal võiks börsiindeksitelt rekordeid tulla, kuid ta jääb sealjuures siiski ettevaatlikuks. Teises või kolmandas kvartalis ootab ta 10?15protsendilist korrektsiooni ning seejärel taas rallit.

Autor: Lauri Matsulevit?

Hetkel kuum