Jaanus Laugus • 9. aprill 2006 kell 22:00

Tallinna kesklinna ja vanalinna uued korterid kallinevad

Aasta esimeses kvartalis rahunes korterite turg. Hinnatõusu võib prognoosida kesklinna ja vanalinna uusarenduste osas.

Käesoleva aasta esimene kvartal on olnud Tallinna ja selle lähiümbruse kinnisvaramaastikul ülimalt sündmusterohke. Korterite turg on pärast üliaktiivset aastalõppu ja märkimisväärset hinnatõusu rahunemas. Müügisurvet on tunda äärelinna vanemate kortermajade osas. Paljud korteriomanikud on pärast suurt hinnatõusu asunud oma vana korterit realiseerima. Nende korterite keskmine pakkumine on hinnatasemel 25 000 kr/m". Reaalseid tehinguid tehakse tasemelt 22 000 kr/m". Arvestades müügipakkumiste hulka, võib eeldada, et antud sektoris turg normaliseerub 20 000 kr/m" hinnatasemel.

Kesklinna korterite müügihinnad teistkordsel turul algavad 30 000 km/", olulist müügisurvet pole märgata. Arvestades hinnatõusu, on müügiajad pikenemas.

Eraldi tuleb käsitleda Tallinna vanalinna, kus keskmine hinnatase on kõrgem. Eriti emotsionaalsed on ostud Toompeal, kus müügihinnad on küündinud kohati kuni 80 000 kr/m".

Korterite uusarendused on endiselt defitsiitne ja hinnatud kaup Tallinnas ja lähiümbruses. Hinnad kõiguvad vahemikus 30 000-50 000 kr/m", olenemata asukohast. Hinnaga 35 000 kr/m" saab korteri nii Tallinna vanalinnas kui ka Mustamäel, seega ootame turu korrastumist.

Hinnatõus võib tulla kesklinna ja vanalinna uusarenduste osas. Äärelinna uute korterite nõudluse ja pakkumise tasakaalupunkt peaks saabuma tasemele 27 000-30 000 kr/m". Kesklinnas eeldaks uusarenduste hinnataset 40 000-50 000 kr/m".

Kortermajade arendajad ei kiirusta. Tihti läheb korraga müüki üks korrus või trepikoda, millele järgneb hinna korrastumine. Loodame, et arendajate müügitaktikad ei muutu liiga passiivseks ja äraootavaks. Valearvestused võivad pikemas perspektiivis tähendada suurt hulka valmisehitatud, aga müümata kortereid, ülioptimistlike hinnaootustega.

Eramajade ja kruntide turg on Tallinnas ja lähiümbruses elavnenud märgatavalt. Krundi ost linna piires käib tavainimesele üle jõu. Kommunikatsioonidega kruntide hinnad Tallinnas algavad 1000 kr/m", mida mõjutab ka pakkumiste vähesus. Nõutud krundid on kuni 15 km raadiuses Tallinnast. Oodatud on pakkumised hinnatasemel 300-400 kr/m". Kõige paremini ostetakse 1500-2000 m" suuruseid elamukrunte. Krunti ostes eeldatakse kõikide kommunikatsioonide, teede-tänavate olemasolu või nende väljaehitamist kinnisvaraarendajate poolt.

Majade müügiturg on märgatavalt aktiviseerunud. Korraliku kaasaegse eramaja hind Tallinnas algab 5 miljonist kroonist. Uute rida- ja eramajade ehitushinnad algavad 20 000 kr/m". Sellist hinnakorrektuuri võis eeldada ehitushindade tõusust. Ridamajaboks Kristiine linnaosas on müüdav tasemelt 30 000 kr/m". Endiselt võib täheldada Tallinna ja lähiümbruse kinnisvaraturu aktiivsust. Ostubuumi fookus on rohkem eramute ja kruntide sektoris. Korterite teistkordne müügiturg on stabiliseerumas. Jätkuvalt on edukad uusarendusprojektide teostajaid.

Hetkel kuum