Pangad meelitavad ettevõtjaid käendusega laenu võtma

Piret Reiljan 14. september 2006, 00:00

Käenduse tagatisel hakkavad lähiajal väikeettevõtjale laenama Ühispank ja Sampo Pank. "Ühispanga ettevõtja käenduslaen saab klientidele kättesaadavaks lähinädalatel," lubas ASi SEB Eesti Ühispank väikeettevõtete osakonna juhataja Mart Maasik.

Hansapank on väikeettevõtetele laenu käenduse tagatisel pakkunud juba 1,5 aastat.

Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsatsiooni (EVEA) asepresident ja konsultatsioonifirma ManNet Partners Baltics OÜ juhtiv partner Marina Kaas peab pankade väiteid lihtsast ja kiirest ettevõtluslaenust illusiooniks. "Käendus on ju olemuselt sama mis tagatis. Väikeettevõtja igipõline probleem ongi see, et pank ei võta endale mingit riski ja nõuab ühel või teisel moel garantiid," rääkis Kaas. Ettevõtja sõnul polegi Eestis enam vabu käendajaid, kes saaks näiteks nullist alustavat ettevõtjat aidata.

Käendusega laenus kahtleb ka EVEA president ja OÜ Hansa Law Offices juhatuse liige Ain Kabal. "Käenduslepinguga paneb ettevõtja lisaks äriühingu varale tavaliselt panti ka oma isikliku vara, näiteks kodu. Nii võib ettevõtja äri ebaõnnestumisel kõigest ilma jääda," rääkis Kabal.

Hansapanga väikeettevõtete osakonna juhataja Aet Altroffi sõnul on ärilaenu käendajaks tavaliselt ettevõtte omanik ise. "Käendaja netosissetulek peaks alustava ettevõtte laenu käendamiseks olema vähemalt 5000 krooni," rääkis ta ja lisas, et igakuised püsikulud, nagu liising või muu laen, ei tohiks ulatuda üle 50 protsenti netosissetulekust.

Ühispangast saab lähiajal käenduslepinguga laenata maksimaalselt pool miljonit krooni kuni kolmeks aastaks, 12% intressiga.

Nordea Eesti Pank pakub käenduslepingu alusel ettevõtetele kuni 180 000kroonist käibelaenu, mille saamiseks peab ettevõte olema kasumlikult tegutsenud vähemalt kaks aastat. "Kui ettevõtte areng näeb ette investeeringuid, siis on see ettevõttesisesest arengust tingitud laenuvajadus, mitte panga poolt esilekutsutud laenuvajadus," ütles Nordea Panga jaepanganduse juht Toivo Annus.

Sampo Pank tuleb käenduse alusel pakutava väikeettevõtete laenuga turule sügise jooksul, teatas Sampo Panga ettevõtete panganduse divisjoni asedirektor Andrus Soodla.

"Tänaseks moodustavad ettevõtte käenduslaenud ca 10 protsenti meie väikeettevõtete laenulepingutest ja oleme oma klientide maksedistsipliiniga üldjoontes rahul," sõnas Altroff.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing