Kertu Ruus • 11. oktoober 2006 kell 14:55

WSJ: Laar õpetab Costa Ricat

Wall Street Journal (WSJ) kirjutas eile, et Mart Laar on andnud Costa Ricale nõu viia sisse ühtlane tulumaks ning riik peaks head nõu kuulda võtma.

"Esimene riik Ladina-Ameerikas, mis viib sisse ühtlase tulumaksu, teeb selles piirkonnas ajalugu, täpselt nagu seda tehakse sellistes kasvule suunatud ühtlase tulumaksu režiimides nagu Slovakkia, Gruusia ja Eesti," kirutab Wall Street Journal oma juhtkirjas. "Costa Ricale annab võimaluse mees, kes selle Eestis ellu viis," kirjutab majandusleht.

Endine Eesti peaminister Mart Laar käis Costa Ricas jagamas oma riigi üleminekukogemusi, mis andis aluse vabatururevolutsioonile kogu Ida-Euroopas, kirjutab leht. WSJ andmetel võeti tema sõnum Costa Rica ettevõtjate ja arvamusliidrite seas hästi vastus, aga valitsus püüab tema ideede ees juba ust kinni lüüa.

Praegu pole Costa Rica Ladina-Ameerika vaeseimate maade hulgas, kuid ei kasuta ka oma potentsiaali. Valitsus hindab, et ligi 70% inimestest hiilib maksudest kõrvale ning selle põhjuseks on lehe andmetel just kõrged üksikisiku tulumaksumäärad, samuti hoiab 30%-line ettevõtete tulumaks investeeringud riigist eemal.

WSJ kirjutab, et Laaril oli postsotsialistlikus Eestis siiski veel raskem. „Täna on Eesti oma nulltulumaksuga reinvesteeritud kasumile, ühtlase maksumääraga üksikisikutele ja täielikult dereguleeritud majandusega Euroopa kambast ees, meelitades riiki inim- ja finantskapitali,” nendib WSJ.

Laar kohtus Costa Rica presidendi, valitsuse ja parlamendi liikmete ning teiste otsustajate ning ekspertidega ning rääkis neile, et Costa Rica võib saavutada sama, kui ta vaid asja ette võtab. „Eestis, kus on palju põllumehi, on see vähendanud ebavõrdsust, toonud valitsusele rohkem tulusid ja alandanud vaesuse määra,” tsiteerib WSJ Laari.

Majanduslehe andmetel arutas Costa Rica valitsus ühtlase tulumaksu kasutuselevõttu, kuid septembri lõpul teatas riigi rahandusminister Guillermo Z??iga, et nad loobuvad sellest mõttest. Selle asemel võidakse makse hoopis tõsta. WSJ andmetel ei pruugi Costa Rica siiski nii lihtsalt alla anda, sest opositsioon on maksude tõstmise vastu ja ka press on ühtlase tulumaksu poolt. Ajaleht La Nación küsis oma juhtkirjas, miks Costa Rica valitsus ei viks Eesti lihtsat eeskuju järgida. „Hea küsimus,” nendib WSJ.

Hetkel kuum