14. november 2006 kell 22:00

Metalliturul on hinnatõus lähiajal väga tõenäoline

Primaaralumiiniumi tootjad on tegemas uut starti.

Pärast möödunud aastat, mille jooksul mitu Ameerika ja Euroopa primaaralumiiniumi tootjat oma sulatuskojad tõusnud energiahindade tõttu sulgesid, on nad neid nüüd taas avamas. Näiteks Alcoa Wenatchee ja Ferndale sulatuskojad. Energia hind moodustab alumiiniumi tootmiskuludest kuni kolmandiku.

Praegu on kolmekuuliste lepingute hinnatase LME-l üle 2700 USD/t, prognooside kohaselt säilitab alumiinium nõudluse aasta lõpuni ja hind võib küündida 3000 USD/t.

Toorainehinnad suuremas osas endiselt tõusuteel.

Roostevaba terase tootmise kasv kajastub selle komponentide suurenenud nõudluses ja tõstab vanametalli, nikli ja molübdeeni hinda.

Pingeline vanametalliturg soodustab tavaliselt primaarnikli kasutamist, praegune ülikõrge nikli hind ja piiratud saadavus välistab selle. Turuolukord stabiliseerub, sest kui maikuus oli roostevabas vanametallis sisalduva nikli väärtus 97% nikli LME hinnatasemest, siis vahepeal alanes see 90%ni ning liigub praegu n-ö normaaltasemel 90-93% piires.

Turul valitseb praegu kerge hinnalangus.

Kui vase laovarud on LME ladudes kasvanud 13% võrra, siis maailma suurima vasetootja Codelco ühe allüksuse 6000 töötajat on tagasi lükanud uue kolme aasta pikkuse töövõtulepingu tingimused. See situatsioon loob pingeid turuseisu ning toetab hinnatõusu spekulatsiooni. Aega uue kokkuleppe saavutamiseks on aasta lõpuni, mil vana leping lõpeb.

Kui septembri LME hetketehingute hinnatase oli üle 7700 USD/t, siis kuu ajaga on hinnapiir langenud 7470 USD/ t kanti.

Teise poolaasta hindade kõrgtase saavutati juulis, kus ühe tonni HMS 1 hind küündis Euroopa turgudel 275 USD kanti.

September ja oktoober ei toonud endaga kaasa oodatud ja tavapärast hooajalist hüpet vanametalli hindades ja hinnad jäid vahemikku 245-255 USDd.

Metal Expert Research Groupi analüütikute hinnangul jääb aasta lõppu iseloomustama pigem hindade kerge langus, mis võib endaga kaasa tuua ka kokkuostuhindade alanemise kohalikul turul.

Hetkel kuum