Lipstok: varsti liituvad kõik Eesti pangad TARGETiga

Mariliis Pinn 20. november 2006, 12:28

Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki
sõnul on ainult aja küsimus, millal kõik Eesti pangad TARGET süsteemiga
liituvad.

"See on suur samm Eesti maksumaksjate jaoks," ütles Lipstok. "TARGET süsteemis on võimalik arveldada realaajas, ka turvalisus on tagatud."

Asepresident Rein Minka sõnul on Euroga liitumise eeltingimus TARGETi süsteemiga liitumine.

"TARGET on hajussüsteem, kõik pangad peavad üksteisega omavahelisi ühendusi omama. See tähendab, et läbi Itaalia keskpanga liitumine oli mõistlikum," põhjendas Minka, mis Eesti Pank süsteemiga otse ei liitunud.

"Reaalajalised arvestused uues süsteemis saavad kahe keskpanga vahel arveldatud vähemalt 5 minuti jooksul," lubas Minka.

Arvelduste osakonna juhataja Mihkel Nõmmela sõnul puudutab TARGET umbes 7300 makset päevas. "Need on sissetulevad ja väljaminevad euromaksed," ütles Nõmmela.

Tänaseks on TARGETiga liitunud OMX, Sampo Pank, Parex Pank, Svenska Handelsbanken, Eesti Pank. "Teised pangad on väljendanud soovi süsteemiga liituda, kuid nad vajavad selleks rohkem aega," kommenteeris Nõmmela, miks Hansa Pank ja SEB süsteemiga liitunud ei ole.

"Süsteemiga liitumine ei ole valutult läinud, kuid tagasilöögid saavad kõrvaldatud ja maksed saavad tehtud, hetkel töötab süsteem tõrgeteta," ütles Nõmmela.

"Kindlasti võivad erapangad teenustasude alandamist põhjendada TARGETiga liitumisega," tõdes Lipstok pressikonverentsi lõpus.

Täna kella 11.37 oli tehtud üks makse TARGET süsteemi kaudu.

Eesti Pank liitus esmaspäeval, 20. novembril euroala (Eurosüsteemi) keskpankade arveldussüsteemiga TARGET. See võimaldab Eesti Panga kaudu süsteemi kasutavatel pankadel ja teistel finantsasutustel teha senisest kiiremini euromakseid. Eesti Pank liitub arveldussüsteemiga euroalasse kuuluva Itaalia keskpanga kaudu.

TARGETi (Trans-European Automated Real-time Gross Settlement Express Transfer) kaudu toimuvad euroalal suuremahulised kiirmaksed. Süsteemi kaudu arveldavad keskpangad oma turuoperatsioone, toimuvad suuremahulised pankadevahelised ülekanded ning teised euromaksed.

TARGET loodi 1999. aasta jaanuaris, kui liideti tulevase euroala rahvuslikud kiirmaksete süsteemid. TARGETi eesmärgiks on tagada turvalised ning kiired euromaksed euroalal ja Euroopa Liidus, suurendada liikmesriikide vaheliste maksete efektiivsust ning teostada Euroopa Keskpanga rahapoliitikat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    20. November 2006, 12:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing