20. november 2006 kell 22:00

Failide kokkupakkimine säästab kettaruumi

Kokkupakkimise peamine eesmärk on koondada mitu faili üheks ja vähendada nende mahtu. Näiteks võib ühte faili pakkida mõne ürituse fotod, et neid oleks tulevikus lihtsam leida.

Nimetatud failid võiks ju koondada ka kataloogi, kuid siis on neid tunduvalt ebamugavam e-posti teel saata, sest enamik e-posti programme ei toeta kataloogide saatmist ega vastuvõtmist. Failid oleksid siis e-kirjas ükshaaval. Nende eraldi salvestamine (hoolimata sellest, et mõni e-posti programm toetab ka failide korraga salvestamist) oleks ebamugavam kui kokkupakkimine ja seejärel selle ühe faili mõnda kindlasse kohta lahti pakkimine.

Kuidas faile pakkida? Kokkupakkimiseks on tavaliselt vaja lisatarkvara, siin kirjeldame programmi PowerArchiver, mis on küll tasuline, kuid toetab suurt hulka pakkimisformaate. Näidisena kasutame ainult zip-formaati, mille puhul pole Windows XP või Vista kasutamisel vaja lahtipakkimiseks lisaprogramme, sest neid suudab Windows ka ise avada.

1. Tarkvara saab laadida aadressilt www.powerarchiver.com. Avanenud lehel tuleb vajutada lingile Download ja valida siis sobiv keel. Inglise keele kõrval saab valida ka näiteks soome või vene keele.

2. Tarkvara tuleb laadida arvutisse ning käivitada. Paigaldamisel võib julgesti vajutada nuppu Next kuni paigaldusprotsessi lõpuni. Seejärel võib Powerarchiver paluda arvuti taaskäivitamist.

3. Powerarchiver on tasuline programm, mida võib tasuta kasutada 30 päeva. Igal käivitamisel või mõne tegevuse puhul tuleb aktsepteerida litsentsitingimusi. Selle kohta saab infot lehelt www.bsa.ee.

4. Avage arvutis kaust, kuhu soovite kokkupakitud faili saada. Seejärel tehke aknas tühja koha peal paremklikk ning valige New -> Power Archiver ZIP File. Faili lisamiseks tuleb vedada see vasakule hiirenupule vajutades soovitava ikooni peale.

5. Kuna pakitud fail on arvutis juba olemas, küsib Powerarchiver üle, kas soovite seda uuendada ehk vajaliku faili sinna lisada. Vastake sellele küsimusele jaatavalt. Soovi korral võite lisada ka kaustu.

6. Krüpte erimiseks tehke faili peal paremklikk, vajutage lingile Encrypt ja määrake lõppfailile hilisemaks avamiseks salasõna. Originaal- ehk lähtefail on soovitatav pärast krüpteerimist kustutada, muidu jääb see kõigile avatuks.

Autor: Mihkel Sirel

Hetkel kuum