Veoautode järjekord on piiril juba 10kilomeetrine

22. november 2006, 07:40

Narvas ja selle ümbruse maanteel Venemaale
pääsu ootavad sajad veokid on moodustanud juba ligi 10kilomeetrise järjekorra.

Rõskes ilmas peavad sohvrid teekraavis keha kergendades 5-6 päeva kügelema. Kaose põhjuseks pakutakse Vene tolli põhjalikkust, mistõttu iga sadulveoki läbiotsimiseks kulub piiril tohutult aega.

Kui augustis-septembris lookles veokijärjekord Narvast 4-5 kilomeetri kaugusele, siis nüüd on joru tervelt kaks korda pikem, kirjutas SL Õhtuleht.

Teisipäeva hommikul tervitab esimene veok Tallinnast saabujat Peeterristi lähedal. Vähemalt 300 veokit on hõivanud kitsa maantee ühe sõidusuuna, sundides teised liiklejad omavahel jagama vastasvööndit ja selle teepeenart.

Üsna järjekorra lõpus aega surnuks lööv Tallinna veokijuht Vladimir ütleb, et peatus sabas esmaspäeval kell 17. Siis oli ta 9. kilomeetriposti juures, eile hommikuks oli ta edasi liikunud vaid kilomeetri.

Vladimir tunnistab, et asjal pole mujal käia kui maanteekraavis. Samasse lendavad ka praht ja pudelid. Teeperv on tõepoolest täis kõikvõimalikku prügi.

Eile hommikul veeti teeserva siiski ka kaheksa välikemmergut, kuid prügikaste pole siiani. «Vett napib ka. Vaevu saan hommikul enda kanistrist tilga silmadele visata,» kurdab sohver. «Stalini ajal oleks mõni ülemus maha lastud!»

Juulis nahutas Vene president Vladimir Putin oma riigi tolli selle eest, et ametnikud ei suuda veokitest salakaupa tabada. Seepeale võetigi veoautod luubi alla – iga sadulhaagise läbiotsimiseks kulutatakse nii palju aega, et tunnis veereb üle piiri vaid 5-6 veokit. Kaubavool Venemaale on lühikese ajaga ka mitu korda kasvanud.

Vladimir oletab, et vahepealne hõlpsam aeg lõppes seepärast, et novembri algul püüdis üks autojuht kabiinis patjade ja tekkide alla peidetult endale Venemaalt Eestisse pruuti tuua. 21aastane passi ja viisata neiu saadeti pärast trahvimist Venemaale tagasi. «Võib-olla selle lollikese pärast hakati nüüd taas kraane kinni keerama?»

Mõni kilomeeter edasi vahetavad Tverist pärit Juri ja Ivan veokil ratast.Mehed on sabas juba kolmandat päeva. «Vesi on meil juba otsas. Üks meist peab minema Narva vee järele,» ütleb Juri. Toitu meestel esialgu veel on, sest nad oskasid tohutut saba oodata.

«Kõiges on süüdi meie Vene toll. Nad ei liiguta ennast vist enam üldse,» ägestub Ivan. «Stalini ajal oleks sellise sabotaaži pärast mõni ülemus maha lastud!» lisab Juri.Tema teada on Soomes veokijärjekord kuuldavasti veninud juba tervelt 40 km pikkuseks, Lätis-Leedus aga 20 km peale. Koidula piiripunktis ootas eile järjekorras 235 ning Luhamaal 145 veokit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. November 2006, 10:30
Otsi:

Ava täpsem otsing