Sirje Rank • 19. detsember 2006 kell 22:00

Iirlased maksavad palgalt ELis kõige vähem makse

Nii selgub konsultatsioonifirma Deloitte Touche Tohmatsu võrdlusest, mis kõrvutab enam kui 10 töötajaga ettevõtete tööjõukulusid Euroopa Liidu 24 liikmesriigis. Käärid uute ja vanade liikmesriikide vahel on suured.

"Uuring näitab, et Iirimaa valitsus püüab jätkuvalt hoida maksu- ja sotsiaalkindlustuskulud võimalikult väiksed ja seega tööjõu hinna madalal," kommenteeris Deloitte'i partner Pat Cullen. Samas viitas ta, et ELi uued liikmesriigid, kus tööjõukulud on ikka veel suhteliselt madalad, pakuvad Iirimaale üha rohkem konkurentsi, mis sunnib Iirimaad välisinvesteeringute saamiseks rohkem pingutama.

Uuringu järgi maksavad iirlased oma palgalt vaid 6,34% maksudeks ja sotsiaalkindlustuseks, mis on madalaim määr Euroopa Liidus. Teisel kohal on Küpros 8,77 protsendiga.

Kõige rohkem ehk peaaegu 50% tuleb oma palgast aga ära maksta Portugali töölistel, vahendas agentuur Bloomberg. Suurbritannias on vastav näitaja 23%.

Võrdluse aluseks on abielupaar kahe lapsega, kus üks vanem käib tööl.

Ettevõtjate jaoks on aga kõige madalamad tööjõukulud Leedus, näitab uuring, mille järgi keskmine palgakulu koos sotsiaalkindlustusmaksetega on Leedus aastas 5124 eurot (80 140 krooni).

Alla 10 000 euro piiri jäid veel ka Eesti, Slovakkia ja Ungari, ehkki palgakasv on olnud kiire. Eestis on palgakulu uuringu järgi tänavu keskmiselt 9216 eurot (144 138 krooni).

Hetkel kuum