Lihtkasutaja harjub Vistaga

Enn Heinsoo 29. märts 2007, 00:00

Vista tavakasutaja ja ametilt günekoloogi Ele Tammemäe jaoks oli esmamulje Vistast üsna tore. "Enne seda kasutasin aastaid XPd ja peab ütlema, et erinevus on minu jaoks väga suur. Nüüdseks olen sellega harjunud ega kujuta ette, et peaksin XP-le tagasi minema. Kasutan ka uut Office'it, mis on veel enam muutunud."

Tammemäe rääkis, et arvutis on tal mitu kasutajakontot, kus on määratud, kes mida teha saab. "Vanem laps kasutab arvutit Lastekas.ee vaatamiseks ja paari mängu mängimiseks, muud ta teha ei saa - sealt ilmneb kasutusõiguste määramise tarvilikkus," selgitas ta.

"Paaril korral olen kokku puutunud User Account Control'iga. Kuna ma aga väga sageli midagi ei installi, siis mind see veel segama hakanud pole. Pigem on see ikka kasulik omadus, sest see peaks üsna edukalt ohjeldama rumala kasutaja kaootilisi tegevusi. Kui ikka kolm korda küsida, kas oled tundmatu programmi paigaldamises kindel, siis peaks igaühel kahtlusi tekkima," selgitas Tammemäe.

Lenovo müügijuhile Toomas Mihkelsonile on jäänud mulje, et enamik ärikasutajaid ei torma Vistale üle minema, vaid pigem ootavad esimesi ehk täienduste ja uuenduste komplekte (inglise keeles service pack).

"Palju on Vistat proovides ette tulnud, et ei tööta näiteks erinevad VPNi programmid, levinud on ka probleemid kasutades offline folder'eid. Muresid on ette tulnud ka võrguprinteritega. Väiksemaid muresid esineb muidugi ka, näiteks ei suuda Vista vahel välja tulla säästurežiimist ega suuda talle selgeksõpetatud võrke vahetada," selgitas Mihkelson.

"Kurb on muidugi ka, et kohati on Vista tunduvalt aeglasem kui XP. Kindlasti peaks soovitama operatiivmälu alates 2 gigabaidist," täpsustas Mihkelson.

Samas nõustub Mihkelson, et kindlasti on Vistas palju uut ja pelgalt visuaalselt on ta atraktiivsem kui XP. Ka mugavust olla hulgem juurde pandud. "Paljud on mõneks ajaks veel vana hea XP oma arvutisse jätnud," lisas ta.

Microsoft Eesti avalike suhete juhi Jaan Vare teada pole kasutajatoe telefonid tulisemad kui enne Vista müüki tulekut. "Uurisime eelmisel nädalal kasutajatoest, kas on mingit erinevust. Intensiivsuse osas seda ei ole, kuid kõige rohkem on viimasel ajal uuritud, kuidas saab olemasolevat Vista versiooni muuta, näiteks Vista Home Basicust teha Vista Home Premium," selgitas Vare.

Täiesti normaalne ja ootuspärane on tema arvates, et osal kasutajaist on alguses raskusi Windows Vista uute omaduste leidmisega. "Üldiselt on tegu intuitiivse tootega, mida on kerge kasutada. Alguses esineb pigem riistvaraküsimusi, näiteks kas arvuti sobib Vistaga," lisas Vare.

Esmakohtumine Vistaga jättis suhu maigu, et pärast XP väljavahetamist saab senine help-failidest vaba elu läbi.

Nimelt juhtusin hiljuti kokku tuttavaga, kes oli äsja soetanud uue ägeda sülearvuti koos uue ägeda Vistaga. Kõik oli ilus ja uhke, välja arvatud tõik, et neiul oli raskusi WiFi-võrgu leidmisega.

Lahke inimesena ja - mis seal salata - huvist palju kõlapinda leidnud imelooma vastu sukeldusin Microsofti uude edevasse akendemaailma. XP pikaajalise kasutajana eeldasin, et lahendan probleemi mängeldes: mäletatavasti tuleb XP keskkonnas WiFi rõõmude nautimiseks sooritada vaid paar näpuliigutust.

Paar sujuvat hiireklõpsu kujunes hoopis pooletunniseks maleturniirisarnaseks pingutuseks arvuti taga.

Pärast pikemat navigeerimist erinevates akendes, linnukeste sisse-välja lülitamist ning programmi uuesti käivitamist õnnestus lõpuks ühendus luua. Plaani muretult netti lülituda hävitas Vista uuendus käsitleda eri WiFi alasid eri profiilidega. Kindlasti on sellisel uuendusel mõni tark ja loogiline seletus, kuid kipun arvama, et tavakasutaja hoolib sellest vähe ja eelistab igapäevasteks toiminguteks pigem töövalmis masinat kui regulaarset konfigureerimise ajumaadlust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing