Millal osta, millal müüa?

Raivo Sormunen 13. juuni 2007, 00:00

Aktsiahindade prognoosimisega on tihtipeale nagu ilma ennustamisega. Kuni ilmajaam ennustab täpselt, on kõik õnnelikud, aga juhtub lubatud päiksepaistelise päeva asemel vihma kallama, tõmmatakse ka sünoptikutele vesi peale.

Sama asi on analüüsimisi ja analüütikutega. Täpseid prognoosimistulemusi peetakse loomulikuks, kuid eksimused saavad karistatud. Aga miks siis hoolimata ebatäpsustest ikkagi analüüsitakse, prognoositakse ja ennustatakse? Põhjus on lihtne: inimesed on uudishimulikud ja tahavad teada, mida tulevik toob. Või vähemalt, mida keegi tulevikust arvab ja mõtleb.

Äripäev on aktsiaid hinnanud ja hindab ka edaspidi. Me ei taha võistelda investeerimispankade analüüsitiimidega. Küll aga oleme alati uskunud, et arvamuste paljusus on edasiviiv jõud. Seetõttu presenteerimegi kord kuus oma nägemust paarikümnest eestlaste jaoks meie arvates perspektiivikaimast aktsiast.

Paljud on meie käest küsinud: kuidas me julgeme nii äkilisi soovitusi anda? Kui oleme soovitanud osta aktsiat viiekümne krooniga, kas siis paarisaja krooni tasemel ei võiks müügile mõelda?

Kui laskuda emotsioonidesse, oleks selline käitumine ehk õigustatud, kuid meie oleme oma aktsiasoovituste andmisel jälginud kindlat mudelit, mis tundeid ja intuitsiooni ei arvesta. Tihtipeale on tulnud ette, et mudel soovitab üht, kuid kaine mõistus teist. Kuid midagi pole teha, mudelist kõrvale hiilida me kõigest hoolimata ei kavatse. Soovitusi andes oleme võtnud eeskuju Soome investeerimisgurust Seppo Saariost, kes on meiegi investoritele tuntud kui raamatu "Sada igihaljast börsivihjet" autor.

Soovitusi koostades oleme kasutanud viitteist näitajat.

Suurimat mõju avaldavad kasumikasvu kiirus aktsia kohta ja prognoositav kasumikasv. Palju ei jää maha ka käibekasvu kiirus olevikus ning võimalik kasv tulevikus.

Samuti on tähtis tehniline analüüs. Mida tugevamini liigub aktsia 200 päeva libiseva keskmisega võrreldes ja mida kiirem on libiseva keskmise tõusunurk, seda parem. Ka dividendidele on antud suur osakaal. Jälgime, milline on dividenditootlus, dividendide kasvamistempo olevikus ja mida prognoositakse tulevikuks.

Väiksem rõhk on kohustuste suhtel omakapitali, aktsia kauplemiskäibel, välisinvestorite osakaalul, omakapitali tootlikkusel, ettevõtte raamatupidamisväärtuse ja turuhinna suhtel ning ettevõtte tugevusel oma hindu muutes.

Nende näitajate alusel lööme punktid kokku ja saamegi tulemuseks ostu- või müügisoovituse. Soovitused vaatame üle korra kuus ehk täna ostusoovituse saanu ei pruugi seda järgmisel kuul enam tingimata saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing