Agnes Ojala • 26. september 2007 kell 10:13

Eesti koht korruptsiooni tajumise indeksi tabelis langes

Täna avaldatud rahvusvahelise korruptsioonivastase organisatsiooni Transparency Internationali uurimusest selgus, et Eestis tajutakse sel aastal korruptsiooni enam kui möödunud aastal.

Kui möödunud aastal oli Eesti 163 riigi seas 24. kohal, siis sel aastal kukkusime 180 riigi seas 28. kohale.

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti juht Tarmu Tammerk märkis, et edetabelis kukkumisest olulisem on see, et langenud on ka indeksi väärtus. "Möödunud aastal saime oma läbi aegade kõige parema tulemuse 6,7 palli, kuid me ei suutnud seda hoida ja langesime 6,5 pallile," ütles Tammerk.

"Langus ei ole küll dramaatiline, kuid see on siiski olemas ja mõjub ka järgmiste aastate tulemustele," märkis ta.

Selle aasta tabeli tipus on riigid, mis esikohti on haaranud juba aastaid. Esikohta jagasid kolmekesi Taani, Soome ja Uus-Meremaa 9,4 palliga, neile järgnes Singapur 9,3 palliga. Tabeli tagumises otsas olid Somaalia, Myanmar (mõlemad 1,4), Iraak (1,5), Uzbekistan (1,6) ja Haiti (1,7).

Meie naabritest on Venemaa märgatavalt langenud. 2,3 palliga on Venemaa 143. kohal. Läti ja Leedu on mõlemad 4,8 palliga 51. kohal.

Kui varem oli Eesti parim ekssotsialistlik riik, siis nüüd on meist möödunud Sloveenia, mis on 6,6 palliga 27. kohal.

"Euroopa Liidus on meist eespool enamik vanu liikmesmaid. Praeguses olukorras oleme liidus pigem punase laterna grupis - küll keskel, aga tahapoole kaldumas," ütles Tarmu Tammerk.

Transparency Internationali koostatava korruptsiooni tajumise indeks on korruptsioonitaseme indikaator, mis näitab korruptsiooni olemasolu tajumist avalike teenistujate ja poliitikute hulgas. Indeksi kokkupanemisel võetakse aluseks viimastel aastatel korraldatud rahvusvahelised uuringud. 0 punkti näitab, et tegemist on absoluutselt korrumpeerunud riigiga, 10 aga, et riigis korruptsiooni puudub.

Hetkel kuum