1. november 2007 kell 15:12

Läbimurded päikeseenergeetikas osutusid blufiks

Hiljaaegu käidi välja täiesti uut tüüpi päikesepatareid, mis võrreldes olemasolevatega võimaldavad päikesekiirtest elektrit toota palju soodsama hinnaga. Orgaanilistest materjalist patareid on odavamad ning neid on hõlpsam kasutada, kui praegusi patareisid, mida toodetakse ränist.

Kuid nüüd on välja ilmunud uut infot, mis väidab, et patareid ei töötagi nii hästi, kui reklaam lubas, kirjutas Live Science.

„Väga palju käib ajakirjandusest läbi infot läbimurrete kohta, mis tegelikult pole põhjendatud,” ütles USA rahvusliku taastuvenergia labori esindaja Keith Emery.

Ajakirja Materials Today novembrinumbris kutsun Emery koos 20 teise energiaeksperdiga üles suuremale vaoshoitusele seoses päikesepatareidega. Nende sõnul tuleb iga teadet uuest rekordtulemusest sõltumatult uurida.

Emery, kes on 27 aastat tegelenud päikesepatareide katsetamisega, ütleb, et sõltumatu hindamine on päikesepatareide puhul üldiselt ka tavaks.

Orgaanilised päikesepatareide tootmine on odavam ning neid on võimalik kanda katusele nagu värvi.

Päikesekiired tekitavad patareides negatiivseid ja positiivseid laenguid, kuid orgaaniliste patareide probleemiks on see, et laengud kaovad enne, kui neist saab elektrivool. Sel põhjusel on orgaaniliste patareide kasutegur praegu vaid 3 protsenti – nii palju päikeseenergiast õnnestub muuta elektriks. Ränipatareide tõhusus on umbes 12 protsenti.

Räni puhul on probleemiks selle hind. USAs maksab päikesega toodetud elektri kilovatt-tund umbes 2,5 – 4 Eesti krooni, kolm korda võrguelektrist rohkem.

See on ajend, miks paljud teadlased on asunud võidujooksule selle nimel, et luua efektiivsemad orgaanilised päikesepatareid, mis põhinevad uutel materjalidel või nende kombinatsioonidel. Viimastel aastatel on teatatud, et sellelaadsete patareide efektiivsuse maailmarekord on õnnestunud viia 6 protsendini.

„Emery sõnul on väide küll 6, kuid tegelik efektiivsus on ilmselt endiselt 3 protsenti. Andmete lähemal uurimisel on ta avastanud, kuidas on rikutud ka kõige elementaarsemaid füüsikaseadusi. „Kui artiklite hindajad pole piisavalt hoolikad, võib valed numbrite abil õnnestuda ka uurimisraha välja petta,” lisas ta. Valeandmed võivad takistada ka uute uuringute alustamist, sest valeandmeid kasutades saadud tulemused muudavad töö juba ette mõttetuks.

Siiski ei usu Emery, et teadlased neid andmeid tahtlikult võltsivad. Ka katsetulemused ise võivad põhjustada vääritimõistmist, eriti kui töö käib väikeste katsepatareidega. See ongi põhjus, mis ajendas eksperte nõudma sõltumatut ekspertiisi.

Orgaaniliste päikesepatareide ümber käiv meediakära jätab mulje, et tehnoloogia on jõudnud kaugemale, kui see tegelikult on. Tihti on peetud mõistlikuks efektiivsuseks 10 protsenti – siis tasuks orgaanilisi patareisid kasutada. Emery usub, et tegelikult võib tehnoloogiale rakendusi leida ka siis, kui sellist efektiivust ei saavutada.

Samas ei usu ta, et orgaanilised patareid suudaks võtta eeloleval viiel aastal päikesepatareide turuosast suurema tüki kui üks protsent. Tugevamaks turuletulekuks peaksid orgaanilised patareid suutma ületada olemasolevaid.

Hetkel kuum