21. mai 2007 kell 8:58

Kaks korda odavamad päikesepatareid

Päikesepatareide laiemat levikut on siiani takistanud nende kõrge hind. Uus tehnoloogia aga võimaldab loodussõbralike energiatootjaid valmistada poole odavamalt.

Katusele paigaldatava patarei odavus seisneb süsteemis, mis võimaldab päikesevalguse kontsentreerimist ja seega hoiab kokku fotoelemendi kuluka materjali arvelt. Selliseid patareisid loodetakse turustama hakata veel selle aasta sees, vahendas Technology Review. Uue tehnoloogia töötas välja Brad Hinesi juhitav ettevõte Soliant Energy.

Päikesevalgust koondatakse väiksele alale peeglite või läätsede abil. Nii kulub päikesepatarei valmistamiseks vähem kallist fotoelemendi materjali. See tundub nii loogiline - miks sellised patareid pole siis laialt levinud? Neid tõepoolest kasutatakse, kuid läätsedest ja peeglitest koosnevad rasked süsteemid on siiani töös vaid suurtes päikeseenergiajaamades, kus patareid on paigutatud postide otsa, et neid saaks keerata päeva kulgedes päikesele järgi. Tavapärased lapikud päikesepatareid on eramajapidamistesse lihtsamini paigaldatavad, kuna nad on väiksemad, mahuvad katustele, kus enamikul kasutajatest on nende jaoks ruumi, ning pole mõjutatud tuulte poolt.

Soliant on loonud päikesekoondaja, mis püüab valgust kogu päeva, kuid on kergem ning ei pea asuma postide otsas. Nelinurksesse raami sobituv süsteem paigutatakse katustele samade vahenditega nagu tavalised lapikud päikesepatareid. Uus seade maksab aga kaks korda vähem. 2010. aastaks loodetakse valmis saada praegustest patareidest neli korda odavam süsteem, mis koondab paremini valgust ja kasutab paremat fotoelementi, väitis Hines.

Solianti kompaktne süsteem kasutab nii läätsi kui peegleid. Iga moodul koosneb reast alumiiniumkastikestest. Need kastikesed asuvad nelinurkse raami sees ning võivad pöörduda vastavalt päikese liikumisele. Pealt on kastikesed suletud akrüülkaanega. Iga kasti põhjas on ränist fotooelemendiriba. Kui valgus siseneb, peegeldatakse osa sellest kasti pindadelt räniribale, ülejäänud osa aga koondatakse akrüülkaane sisse paigutatud läätse abil samuti fotoelemendile.

Ka sellisel süsteemil on omad puudused. Kuna kastikesed paiknevad tihedalt koos, kipuvad nad päeva jooksul üksteist osaliselt varjutama, vähendades nii energia kogusaagist. Samuti on kastikesed võimelised liikuma vaid küljelt küljele, mistõttu nad ei saa täpselt järgida kogu Päikese teekonda. Need puudused loodetakse kõrvaldada järgmise põlvkonna patareides.

Loe ka teisi Novaatori uudiseid.

Hetkel kuum