8. november 2007 kell 22:00

Jevgeni Onegini lugu 'Oneginis'

"Onegin" põhineb Aleksandr Puškini samanimelisel värssromaanil. Vassili Medvedjev lavastas selle balleti esmakordselt 1999. aastal Praha Rahvusteatris kuulsa vene poeedi 200. sünniaastapäevaks.

USA fond Pushkin Legacy andis Medvedjevile selle balleti koreograafia loomise eest Puškini pärandi balletiauhinna.

Hiljem on "Oneginit" lavastatud mitmes Euroopa riigis ning katkendeid sellest balletist on edukalt esitatud paljudel olulistel balletigaladel kogu maailmas.

"Erinevalt mitmest oma eelkäijatest püüdsin jutustada Jevgeni Onegini saatusest, nagu seda tegi Puškin, mitte Tatjana omast, nagu seda on kajastatud Tšaikovski ooperis või Cranco balletis," selgitab Medvedjev. "Sellepärast ei kasutanud ma ühtegi nooti helilooja ooperipartituurist, vaid pöördusin Tšaikovski sümfooniliste teoste poole."

"Onegini" libreto autor on Valeri Modestov Venemaalt, muusikajuht ja dirigent Andrei Anikhanov samuti Venemaalt, Peterburi Mussorgski-nimelisest ooperi- ja balletiteatrist, ning dirigent Lauri Sirp.

Dekoratsioonikunstnik on Boriss Kaminski Venemaalt Moskva Suurest Teatrist ja kostüümikunstnik Josef Jelinek Tšehhist.

Tatjanat tantsib Hayley Blackburn, Saori Nagata või Julia Litvinenko; Oneginit Antonio Ayesta või Steven Melendez; Olgat Nashua Dahhab, Mai Kageyama või Raminta Rudžionyte; Lenskit Ilja Mironov, Antonio Ayesta, Willem Houck või Daniil Kolmin; Greminit Ruslan Stepanov.

"Oneginis" osaleb Vanemuise kogu balletitrupp ning samuti teatri sümfooniaorkester.

Autor: Tambet Kaugemaa

Hetkel kuum