Ülo Toomsalu • 8. november 2007 kell 22:00

Nädal Ülo Toomsalu pilgu läbi

Traagilised sündmused Talleggis vajutasid sellele nädalale oma tugeva pitseri. Massiline kanade tapmine andis tänuväärset tööd kõikide meediaväljaannete pealkirjameistritele. Seekord sai kasutada sõnu ja väljendeid, millest muidu võib vaid unistada. Uudist ennast polnudki vaja lugeda, pealkiri ütles kõik ära.

Valik pealkirju, mis ilmusid või oleksid võinud ilmuda: "Salapärane viirus märatseb Tallinnas", "Kanade massimõrv Talleggis", "Koletu surm gaasi läbi", "Kanade mäss julmalt maha surutud", "Ükski kana ei pääse elusalt", "Üllatusmunad Tallinna kanavabrikust", "Newcastle'i viirus võib nakatada ka inimesi", "Linnuvabriku grupp tegutseb jälle". Mõned soovituslikud pealkirjad ka Komsomolskaja Pravda tarvis: "Eesti valitsus taaselustas Auschwitzi gaasikambrid", "Ansip andis käsu hukata süütud kanad". Ja pealkiri Äripäevas sada aastat hiljem: "Arheoloogid avastasid kanade massihaua".

Nüüd, mil kired vaibunud, tuleb inimesi rahustada ja selgitada, et kanaliha ja munade söömine pole eluohtlik. Tulen siinkohal Talleggile appi. Kuidas siis olla kindel, et munast ei saa nakkust? Pane kätte kummikindad, võta karbist ettevaatlikult muna, pese hoolikalt kloorilahusega, hoia muna kolm päeva -45 kraadi juures, seejärel keeda muna 24 tundi keskmisel kuumusel. Nüüd võis kindad ära põletada ja muna rahulikult pintslisse pista. Võid olla kindel, et ükski njukastlane pole ellu jäänud.

Ärimees Alexander Kofkin ärkas ühel sombusel hommikul ja mõtles, mida küll teha. Igav on. Viimaks tuli hea mõte, teen õige ühe firma ja panen talle nimeks OÜ Meriton Food Boutique.

Aga kohe oli uus mure, mida selle firmaga peale hakata. Õnneks tuli veidi aja pärast taas hea mõte, firma võiks teha ühe kohviku, buffet-restorani, bistroo-kalarestorani ja eksklusiivsete toidukaupade poe. Aga kus?

Mitu päeva käis Kofkin ringi, nägu pilves. Kuid maailm on täis õnnelikke juhuseid, nagu tellitult pani Tallinna linnavalitsus rendikonkursile endise Pärli kohviku ruumid, äriplaan sobis sinna nagu rusikas silmaauku. Ja Tallinna raehärradega olen ma ju sina peal, mõtles Kofkin. Viiski ärimees oma taotluse linnasakste kätte ja kui need paberite all Kofkini žiirot silmasid, ütlesid silmagi pilgutamata: "Musjöö Kofkin, all right." Nii saigi ärimees Kofkini mure murtud.

Bussijuhid teatasid, et eelmisel nädalal peetud hoiatusstreik oli vaid näpuharjutus. Tõeliseks streigiks läheb alles 11. detsembril. Suusoojaks räägiti ka lootusest, et ehk jõutakse palgaleppele alla kirjutada, kui see on siiski väheusutav. Kui enne passiti vaid tunnike, siis järgmine kord ilmselt kauem.

Vandenõuasjatundjad arvavad aga, et tegelikult on transporditöötajate ametiühinguorganisatsiooni juhid automüüjate, taksojuhtide ja bensiiniparunite käepikendus. Selline streigitamine pole muud kui selge sõnum, et ära looda bussitranspordile, vaid osta auto ja sõida, millal tahad ja kuhu tahad. Või tule sõida taksoga, meie viime alati kohale. Bensiinimüüjad jälle rõõmustavad, et autode hulga kasv toob neile uusi kliente.

11. detsembril peaks olema juba korralik talveilm ja streigi sõnum paremini kohale jõudma.

Hetkel kuum