Logistika põhimõisted (21)

ÄP 28. november 2007, 00:00

Pulmanhaagis, või -poolhaagis, mille raamistikku katab veekindel kate. Teeb võimalikuks küljelt laadimise. Puuduseks on lasti säilivuse osaline sõltuvus ilmastikuoludest. Kasutatavaim poolhaagise tüüp.

Toote elutsükli all mõeldakse üldjuhul ajavahemikku, mis algab uue toote sisenemisega turule ja lõpeb vastava toote viimaste eksemplaride realiseerimisega turul. Toote elutsükkel koosneb eri faasidest ja seda iseloomustab elutsükli kõver. Teises tähenduses vaadeldakse konkreetse toote elutsüklit. Konkreetse toote elutsükkel algab selle valmimisega ja ja lõpeb toote kõrvaldamisega käibelt ja materjalide utiliseerimisega.

Transport International par Route (TIR) on tollidokument, mis hõlbustab tolliprotseduure lepinguga ühinenud riikide piiride ületamisel. Seda dokumenti nimetatakse TIR Carnetiks (TIR vihik) ja see on kasutatav kõigis Euroopa riikides. TIR leping määratleb TIR- autode ja haagiste ehituse, tolliplommidega varustatud kaubakoormate tollimisprotseduurid ja vastutusküsimused. TIR- vedude põhimõte on plommida koorem lähteriigis, et see võiks takistusteta ja vahepealsete kontrollimiste ning avamisteta läbida teel olevaid transiitriike sihtriigis asuva mahalaadimiskohani. Veokit vahepeal ei kontrollita, piisab sellest, et koorem on plommitud.

Tootja vastutuse all mõeldakse eesmärki saavutada keskkonda arvestav tootearendus. Tootja vastutuse kaudu mõjutatakse tootjaid nii, et tooted kasutaksid vähem ressursse, oleksid hõlpsamini utiliseeritavad ja keskkonnale vähem kahjulikke aineid sisaldavad. Tootja vastutus tähendab ka seda, et tootja on kohustatud kandma hoolt toodete eest ka pärast nende kõrvaldamist kasutusest.

Tootmislogistika on logistikaharu, mis käsitleb tootmisettevõtetes toimuvaid logistilisi toiminguid ja protsesse. Tootmislogistika käsitleb kõiki neid protsesse ühe ettevõtte piires toimuvatena. Uurimisobjektideks on ettevõttesisesed majanduslikud vooluprotsessid tööstuslikus tootmises: sisseostetud materjalide ladustamine, nende ettevalmistamine kasutamiseks tootmiseks, materjalide, komponentide ja pooltoodete ettevõttesisene ümberpaigutamine ja jaotus ning valmistoodangu varu kogumine ja ladustamine.

Poolautomaatne kinnine laosüsteem, mis on mõeldud väikesemahuliste ja suhteliselt kergete toodete ladustamiseks. Riiulid paiknevad seadme esi- ja tagaseinas, keskel liigub hammaslatil riiulilift. Tower-süsteem sobib hästi ühitamaks ladustamist muude tegevustega, näiteks tootmisega. Puuduseks on suhteliselt kõrge hind ja piiratud tootlikkus.

Unikaalne lennuveosaadetiste jälgimissüsteem, mis on kohaldatav online-süsteemis vastavalt klientide individuaalsetele vajadustele. Võimaldab saada teavet saadetiste kulgemisest maailma peamistel lennuliinidel.

Vedukist eraldatav poolhaagis. Treileri eelis on võimalus jätta see peale- või mahalaadimiseks soovitud kohta. Efektiivne võimalus vedukautode paremaks kasutamiseks, kuna vedukit ja selle juhti ei vajata laadimisaja jooksul.

Tõstuk, mis on mõeldud kasutamiseks lühikestel distantsidel, kui kaupa on vaja paigutada virna või hoiukohtadele riiulikorrustel. Sobib kasutamiseks väikestes ladudes ja tootmisettevõtetes, kus sisenevad ja väljuvad kaubavood ei ole suured. Igati sobiv tõstuk kaupluste laoruumide tarvis ja kasutamiseks kõikjal kitsastes ruumitingimustes. Tugiratastõstukitega on üldjuhul võimalik paigutada kaupa kuni neljandale riiulikorrusele.

Maailma suurimad toornaftatankerid kandevõimega üle 320 000 tonni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing