Tallinkil börsiajaloo suurim tõus

Tõnis Oja 07. detsember 2007, 00:00

Kolmapäeva hilisõhtul aktsiate tagasiostuprogrammi konkreetsest realiseerimisest teatanud Tallinki aktsia hind hüppas 9,5 protsenti, 16,27 kroonini. Tegemist on aktsia suurima tõusuga alates ettevõtte börsiletulekust kaks aastat tagasi.

Aktsia käive oli 13 miljonit krooni. Ehkki Eestis on tegemist pretsedendiga, on üldiselt börsiettevõtete aktsiate tagasiost üsna tavaline nähtus ja selle tegemisel võib olla terve rida põhjusi.

Üheks levinumaks põhjuseks on aktsionäridele kuuluva osa suurendamine või, nagu ütles Hansapank Marketsi analüütik Sander Danil, aktsionäridele kuuluv vara tummisemaks muutmine. Teiseks oluliseks aktsiate tagasiostu põhjuseks on juhtkonnale määratud optsiooniprogrammide realiseerimiseks vaja mineva alusvara soetamine. Kuna börsiteate kohaselt tühistab firma aktsiad, siis langeb see variant ära.

Viimastel aastatel on paljud suurfirmad, kellel on bilansis liiga palju raha, hakanud samuti aktsiaid tagasi ostma, et parendada finantsnäitajaid. Üks põhjus aktsiate tagasiostmiseks on firma kaitsmine vaenulike ülevõtmiste eest. Ükski nimetatud põhjustest Tallinki kohta ilmselt ei kehti.

Ehkki Danili arvates pole eesmärgiks aktsiahinna toetamine, usun mina, et tegemist on pigem just selle põhjusega. On ju aktsia hind viimastel nädalatel langenud äärmiselt madalale, mis võib lisaks aktsionäridele murelikuks teha ka laenuandjad.

Aktiivselt on aktsiate tagasiostmisega tegelenud põhjanaabrite Nokia ning väga tihti tuli pärast aktsia tugevat tõusu Nokialt börsiteade, et ettevõte on jälle turult aktsiaid ostnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing