Ain Alvela • 9. detsember 2007 kell 22:00

Puidutöö rõivas kaitseb tolmu ja pindude eest

Kuigi töötajate arv puidufirmades väheneb, juhtub puutööga seotud õnnetusi järjest rohkem. Tänavu on selles valdkonnas viga saanud juba 416 inimest.

Puidutööstuses on õnnetused sagedased, sest tootmises kasutatakse lahtiste pöörlevate lõiketeradega saagisid ja freese. Laias laastus veerandi tööõnnetuste põhjust tuleb otsida töötegija enda ettevaatamatust tegutsemisest või suisa hooletusest. Tihti juhtuvad õnnetused kas uute töötajatega nende oskamatuse tõttu või viis-kuus aastat ametis olnud töötajatega, kel igapäevased tegevused rutiinseteks muutunud. Põhiliselt saavad vigastada sõrmed. Teate ju küll seda saekaatrimehe võllanalja, kuidas kolme sõrme abil viit õlut küsida.

Kuigi tööriietus ei suuda ealeski vastu seista masina liikuva lõiketera jõule, võivad töötegemiseks õigesti valitud rõivad osutuda siiski tõhusaks abimeheks. Tihkest riidest jakk-püksid hoiavad puidutolmu ja niiskuse ihust eemal, tugeva ninaga ning kindla tallaga jalatsid leevendavad lööke ja väldivad libastumist.

Töörõivaste müügiga tegeleva OÜ Frist Invest juhataja Mart Uuehendrik kinnitab, et firmad on hakanud üha agaramalt oma töötajatele spetsvarustust soetama.

"Töörõivas peab olema vastupidav, samas võimalikult kerge, et ei takistaks töötegemist," iseloomustab Uuehendrik.

Tööriietuse lahutamatu osa on kaitsevahendid, nt prillid, kõrvaklapid, respiraatorid - need kaitsevad nii traumade eest kui aitavad ka organismi hoida püsivate tervisekahjustuste tekkimise eest.

Puidutööstus on läbi aastate olnud Eestis üks tööõnnetusrohkemaid tegevusalasid.

Eriti ilmekalt hakkas see silma tänavuse aasta teises kvartalis, mil just puidutööstuses oli ridamisi ja varasemast rohkem õnnetusi.

Puidusektoris registreeriti teisel aastaveerandil 100 000 töötaja kohta koguni 486 tööõnnetust, mis ületab Eesti kõigi tegevusalade keskmise (140) 3,47 korda.

2006. aasta teises kvartalis oli Eesti keskmise näitaja ületamine täpselt kolmekordne, seega on aastaga olukord puidutööstuses muutunud kehvemaks.

Puidutööstuses suurenes tööõnnetuste suhtarv eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 57 juhtumi võrra.

Hetkel kuum