Tõnis Oja • 17. detsember 2007 kell 22:00

Kas pikatoimelistele anti armuaega?

Arco Vara aktsia hind langes eile veidi üle kahe protsendi 21,12 kroonini (1,35 euroni), mis on kinnisvarafirma veidi enam kui poole aasta pikkuse börsiajaloo madalaim sulgemishind.

Võrreldes aktsia avaliku esmaemissiooni hinnaga (38 krooni), on aktsia hind langenud 45 protsenti. Kui aga võtta arvesse ka inflatsiooni, on aktsiaid märkinud investorid kaotanud poole investeeringu väärtusest.

Pärast seda, kui Arco Vara oli teada andnud ettevõtte asutaja ja nõukogu esimehe Arti Arakase tagasiastumisest nõukogu esimehe ning Viljar Arakase lahkumisest juhatuse esimehe kohalt, ennustasin aktsia hinnale järgmiseks päevaks 15protsendilist kukkumist. Õnneks nii ei läinud ja aktsia hind kukkus tol päeval vaid viis protsenti. Sellele lisandusid kahel järgneval päeval veel mõned. Kolme päevaga on aktsia kukkunud kokku kaheksa protsenti.

Usun, et pikatoimelised investorid on saanud armuaega aktsiate müügiks, sest midagi head ei ole aktsia hinnal minu arvates lähiajal oodata. Kui ettevõtte eesotsast lahkuvad kaks tippjuhti, neist üks on firma asutaja ning ülesehitaja, siis kulub enne, kui firma normaalselt tööle hakkab (kui üldse hakkab), päris kaua aega. Niikuinii on üldine keskkond nii finants- kui ka kinnisvaraturul keeruline ja taoline lahkumine ei too ka kõige paremate kavatsuste puhul endaga midagi head kaasa.

Lisaks andis Arti Arakas mõista, et kaalub tõsiselt ettevõtte mahamüümist. Kui ettevõte on suure tõenäosusega müügis ning kinnisvaraärimehe Paul Oberschneideri hinnangul ootab sektorit ees 12-14 karmi kuud, suudab aktsia hinda tõsta vaid ime.

Hetkel kuum