Analüütikud: USAd ähvardab sel aastal majanduslangus

Agnes Ojala 04. jaanuar 2008, 10:31

USA analüütikud hindavad, et riiki võib sel
aastal ees oodata majanduslangus, mistõttu langeb ka tööhõive.

Analüütikute hinnangul võib majanduslanguse kartus 2008. aastal viia madalama tööhõiveni, kuna ettevõtted on lisatöökohtade loomisel ettevaatlikumad, kirjutas CNNMoney.com.

2007. aasta tööturg lõpeb ilmselt kerge oigega. Täna selguvast USA tööhõivearuandest võib ilmselt lugeda, et detsembris loodi juurde 70 000 töökohta. Novembris oli sama näitaja 94 000. Kuid ka see tagasihoidlik prognoos võib näida „vanade heade aegadena“, kuna igakuised töökaotused võivad algaval aastal analüütikute hinnangul osutuda tavaliseks nähtuseks.

70 000 uue töökoha loomine on aga selline kasv, mis on umbes pool sellest, mida oleks vaja, et riigi tööjõuhulga kasvuga sammu pidada. Nii usuvad analüütikud, et töötus kasvab 4,8%ni, mis on viimase 22 kuu kõrgeim.

Kuna analüütikute hinnangul jääb majanduskasv järgnevatel kuudel pidama, siis ennustavad paljud, et ettevõtjad muutuvad uute inimeste värbamisel väga ettevaatlikuks. 2007. aastal olid tööhõive jaoks probleemsed peamiselt eluasemete ehituse, tööstus- ja finantssektor, neis sektorites oodatakse raskeid aegu ka sel aastal.

"Kui kõik muu läheb hästi, suudame majanduslangust vältida,“ ütles Standard Poor’si vanemanalüütik David Wyss. „Paraku aga võin teile anda pika nimekirja asjadest, mis praegu valesti minna võivad: naftahinnad, nõrk valuuta, välismaailma nõrgenev usk USA käekäiku, krediidikriis, kinnisvarahinnad, tarbijate ja investorite paanika.“

Wyssi hinnangul on tõenäosus, et majandus sel aastal langeb, umbes 40 protsenti. 2008. aastaks ootab ta vähem kui miljoni uue töökoha loomist, möödunud aastal prognoosis ta kasvuks 1,5 miljonit uut töökohta.

Moody’s Economy.comi makroökonoomika juht Gus Faucher aga usub, et uute töökohtade loomine langeb 2008. aastal 60% võrra, kuna ettevõtted püüavad majanduslangust vältida. Moody’se hinnangul on USAs sel aastal majanduslanguse võimalus koguni 50%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. January 2008, 10:12
Otsi:

Ava täpsem otsing