Väinu Rozental • 16. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Europetturid ründavad

Suurem tõenäosus võltsarvet saada on firmal, mis on esitanud taotluse oma kaubamärgi registreerimiseks Euroopa Liidus. Pärast registreerimistaotluse esitamist ja vastava lõivu tasumist avalikustab OHIM ehk siseturu ühtlustamise amet internetis kaubamärgitaotluse andmed, mis sisaldavad ka infot taotluse esitanud ettevõtte nime ja aadressi kohta.

Just seda avalikku andmebaasi kasutavad ära sulid, esitades kaubamärgitaotlejale arve märgi registrisse kandmiseks võis siis pakkumise kaubamärgi registreerimise kohta mingis täiendavas registris. Küsitavad summad jäävad tavaliselt 850-1500 euro vahele.

Kui pettuse ohver liimile läheb ja maksab näiteks kaubamärgi registrisse kandmise lõivu (minimaalne summa 13 300 krooni) libaarvel näidatud kontole, võib ta elu lõpuni jääda ootama tunnistust, mis kaitseks tema kaubamärki Euroopa Liidus.

"Kas mõni firma lausa vastu pükse saanud on, ei oska öelda, kuid mitmed libaarve saanud ettevõtted on meie poole õigustatud kahtlusega pöördunud küll," tunnistab patendibüroo OÜ Käosaar & Co patendivolinik Aivo Arula ning näitab võltsarvet kaubamärgi registreerimise kohta, mille eelmise aasta lõpus sai Eesti üks juhtivaid kinnisvarahalduse ettevõtteid.

Arula sõnul saab tõene informatsioon registrilõivude tasumiseks tulla vaid siseturu ühtlustamise ameti asukohast ehk Hispaania linnast Alicantest. "Libaarveid on saadetud erinevatest riikidest, kuid eriti Saksamaalt, Šveitsist ja Hispaaniast," lisab Arula.

Lastemööblit tootva Põlvamaa firma ASi Suwem turundusjuhi Viljar Repi kinnitusel on sulid neid pommitatud mitte otseselt kaubamärgi registreerimise lõivuga, vaid pakkunud soodsat võimalust osta kataloogireklaami. "Valvsaks tegi see, et pakkumine oli seotud meie kaubamärgi menetlusega Euroopa Liidus," põhjendas Repp pöördumist patendifirma poole.

Repi sõnul kaitsevad nad oma kaubamärki Euroopa Liidus eelkõige seetõttu, et firma senine turundus vett vedama ei läheks. "Mida rohkem ettevõtet tuntakse Euroopas, seda enam võib kaitstud kaubamärk päevakorda tõusta," räägib Repp.

"Kui meie toodangut hakatakse järele tegema, siis võib juba hilja olla." Suwem ekspordib oma toodangut üheksasse riiki.

Patendiameti poole pole keegi seoses võltsarvetega pöördunud. Küll oli aga meie koduleheküljel üleval OHIMi hoiatus libaarvete kohta. See, mida libaarve saanud firma peaks tegema, ei kuulu patendiameti kompetentsi. Ilmselt peaks ta pöörduma arve saatja poole.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt