Laste külmetust ravib merevesi

23. jaanuar 2008, 15:28

Väikesed lapsed külmetuvad kergesti – samas
on tavapärased külmetusravimid lastele ohtlikud. Tšehhi teadlased näitasid, et
soolalahus on väikestele lastele ohutu ning mõjub tavapärastest rohtudest isegi
tõhusamalt.

Atlandi ookeani mereveest tehtud ninapihusti leevendas kuue- kuni kümneaastastel lastel talviseid külmetusnähte tavapärastest ravimitest kiiremini ning ennetas lisaks haigussümptomite tagasitulekut, kirjutas News24.

On võimalik, et soolalahus omab vaid mehaanilist efekti, puhastades hingamisteid limast. Olulist rolli võivad aga mängida ka merevees leiduvad jälgelemendid. Siiski pole soolalahuse täpne toimemehhanism praeguseks teada, ütles Tšehhi teadlane Ivo Slapak.

Ajakirja Archives of Otolaryngology jaanuarinumbris ilmunud uurimust rahastas Prantsusmaal asuv Goemari laboratoorium, kus toodetakse uurimuses kasutatud mereveest ninapihustit Physiomer.

Autorite sõnul on soolalahust ravimina kasutatud juba ammu, kuid teaduslik tõestus selle toimimise kohta oli siiani napp.

Artikkel avaldati mõned päevad pärast USA toidu- ja ravimiameti raportit, mille kohaselt ei tohiks alla 2-aastastele lastele anda ilma arsti ettekirjutuseta köha- ja külmetusravimeid, sest need on liiga ohtlikud ja võivad väikelastel põhjustada tõsiseid kõrvalnähte või isegi surma.

Ameerika lastearstide akadeemia on väitnud ka, et köha- ja külmetusravimid on alla 6-aastaste laste ravimisel vähetõhusad ning võivad olla ohtlikud.

Tšehhide uurimuses osales 390 külmetuse või gripinähtudega last. Osale anti vaid tavalisi külmetusravimeid. Teistele anti aga lisaks nina loputamiseks spetsiaalset soolalahust, mis autorite sõnul säilitas sama ioonide ja jälgelementide kontsentratsiooni, mis merevesi.

Uurimus kestis 2006. aasta talvel 12 nädalat. Lapsed said soolalahust alguses kuus korda päevas, hiljem aga kolm korda päevas, kui uurijad püüdsid välja selgitada, kas soolalahuse abil on võimalik ka ennetada külmetusnähtude taastekkimist.

Soolalahust saanud laste ninad olid harvem kinni või vesised. Kaheksa nädalat peale uuringu algust oli soolalahust saanud rühmas teistega võrreldes vähem kurguvalu, köha ja nohu. Soolalahust saanud lapsed pidid harvemini kasutama palavikualandajaid, nohurohtusid või antibiootikume. Lisaks olid nad üldse vähem haiged ning puudusid katseperioodi vältel haiguse tõttu koolist vähem päevi kui tavapäraste ravimitega ravitud lapsed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2008, 13:04
Otsi:

Ava täpsem otsing