24. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Webmedia juhid ostsid firma juba teist korda tagasi

Webmedia juhtide Priit Alamäe, Taavi Kotka ning leedulase Tadas Langaitise jaoks on see juba tuttav kogemus. Nimelt tegid mehed sama triki ka 2004. aastal, kui ostsid välja riskikapitalifirma Intergate. Sellele firmale müüsid nad jupikese Webmediat 2001. aastal, napilt aasta pärast firma tegevuse alustamist.

Kui praeguse tehinguga läheb kõik plaani järgi, siis on 31. jaanuarist alates Rootsi ettevõte Acando Webmedia omanikeringist väljas ning enamusosalus IT-firmas kuulub taas eestlastele eesotsas Priit Alamäega.

Mis põhjused väljaostuni viisid, firma juht Priit Alamäe täpselt öelda ei tahtnud ning viitas vaid lühidalt erimeelsustele. "Nagu ikka erimeelsused tekivad: kuidas firmat edasi arendada," selgitas ta, kuid lisas, et vaenulikkusest kahe ettevõtte vahel rääkida siiski ei saa ning ärisuhted jäävad alles.

"Lahutus oli hästi sõbralik, meil ei olnud pikki vaidlusi. Leppisime, et nii on mõistlik edasi minna, ja leppisime summas kokku," märkis Alamäe ning lisas, et tehingu hind ulatub üle 4 miljoni euro ehk jääb umbes 63 miljoni krooni kanti.

Pärimisele, kas Acando ise ülevõtupakkumist ei teinud, vastas Alamäe eitavalt. Samuti ei pidanud mees lugu mõttest ise koos teiste partneritega oma osalused rootslastele müüa.

Acando kaasati Webmediasse 2005. aasta sügisel, kui firma juhtkond otsis tugevat partnerit, kellega Skandinaavia turule siseneda.

"Skandinaavia turu eripära on see, et rootslane tahab osta rootslaselt, soomlane soomlaselt, taanlane taanlaselt ja norrakad tahavad eriti osta norrakatelt. Otsisime nägu, kes meid saaks esindada ja oleks kliendi esimene kontakt," rääkis Alamäe.

Kahe ja poole aasta pikkune koostöö viis ka sinnamaani, et loodi Taanis ühine firma, millest nüüd 49protsendiline Webmediale kuuluv osalus umbes 6 miljoni krooni eest Acandole läheb.

Webmedia uut müügiteadet lähiajal ei tule, nagu kinnitas firma juht Priit Alamäe. Vastupidi - alanud aastat peab Alamäe esimeseks viljade lõikamise aastaks. Alamäe sõnul on nende arenduskeskused väljaspool Eestit hästi käima läinud ja neil on lahendused Eestit kummitava kvaliteetse IT-tööjõu puuduse leevendamiseks.

Firma tänavune ambitsioonikas plaan näeb ette esimese Eestist pärit firmana 200 miljoni piiri ületamise oma tarkvara arenduse käibes.

Webmedia konkurendi Helmese nõukogu esimehe Jaan Pillesaare sõnutsi võib esimese sõlmitud tehinguga hoopistükkis Helmese elu nüüd paremaks minna.

"Ilmselt pidid ettevõtte juhid väljaostuks laenu võtma, mis pole ühegi ettevõtte bilansile eriti kasulik. Kui majandus allapoole minema hakkab, võib neil raskusi tekkida," märkis Pillesaar.

Samas möönis mees, et väljaost tähendab ka seda, et juhid on oma ettevõtmises piisavalt kindlad ning võib-olla oligi rahvusvahelisus, mille rootslaste Acondo andis, ebameeldiv.

Küsimusele, kas müügi põhjuseks võib olla ka asjaolu, et kui firma tervenisti ära müüa, pole vaja välismaalastega tulu jagada, vastas Pillesaar, et seda kindlasti.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt