Briti politsei peab Gruusia oligarhi ja opositsioonitegelase äkksurma kahtlaseks

13. veebruar 2008, 12:45

Briti politsei käsitleb Gruusia
opositsiooniliidri ning riigi ühe rikkaima mehe Badri Patarkatsiðvili äkksurma
Londonis „kahtlasena”, vahendas Bloomberg.

52-aastane Vene oligarhi Boriss Berezovski endine äripartner suri Londonis eile hilisõhtul. Briti politsei teatas, et nagu iga äkksurma käsitletakse ka seda juhtumit kui kahtlast.

Patarkatsiðvili pani oma hiigelvarandusele aluse Berezovski äripartnerina 1990ndate aastate Venemaal. Tema ärihuvide hulka kuulus omal ajal osalus AvtoVazis, Sibneftis ning Rusalis ning ORT telejaamas. 2006. aastal kuulus talle lühikest aega ajaleht Kommersant.

Mullu novembris antud intervjuus ütles Berezovski, et Patarkatsiðvili kontrollib kogu tema vara Venemaal. „Ma teenin sealt jätkuvalt raha, kuid ma kandsin kogu oma äritegevuse partnerile üle,” ütles Berezovski. „Ma müüsin kõik ära ja kogu kontroll on tema käes.”

Gruusia ärimehele nii nagu Berezovskile esitati Venemaal süüdistus kelmuses väidetava osaluse eest enam kui 2000 auto varguses AvtoVazist 90ndate aastate keskel.

Gruusia ametivõimud väljastasid läinud kuul arreteerimisorderi Patarkatsiðvili vahistamiseks väidetava riigipöördekatse ettevalmistamise eest ning „terrorirünnaku” kavandamise eest valitsusliikme vastu. Patarkatsiðvili lükkas kõik need süüdistused tagasi, kuid elas läinud aasta lõpust alates Londonis.

Patarkatsiðvili oli üks president Mihhail Saakaðvili vastaskandidaate läinud kuul Gruusias toimunud presidendivalimistel.

Gruusia opositsiooniliider, endine kaitseminister Irakli Okruaðvili, kes on palunud poliitilist varjupaika Prantsusmaal, ütles Bloombergile, et Patarkatsiðvili toob muutused Gruusia poliitilisel maastikul . „Ta oli seal oluline tegija,” ütles ta.

Patarkatsiðvili peamine vara Gruusias oli Imede meediagrupp. Läinud aasta oktoobris müüs ta kontrollosaluse Rupert Murdochi News Corpile, lubades ise jätkata poliitikas ning rahastada opositsiooni Saakaðvilile.

Patarkatsiðvilile kuulus ka juhtimisfirma Lynx Ltd, mille lepingu Tbilisi populaarse lõbustuspargi Mtatsminda opereerimiseks linna valitsus tühistas.

Gruusia võimud süüdistasid Patarkatsiðvilit ja ta Imedi telekanalit meeleavalduste üleskihutamise eest president Saakaðvili vastu mullu novembris. President surus need meeleavaldused jõuliselt maha ning sulges Imedi telejaama, pälvides terava kriitika lääneriikidelt.

Presidendivalimiste järel arestis Gruusia kohus Patarkatsiðvili telekanali ja muud varad, mis Saakaðvili suhtes äärmiselt kriitilise ärimehe sõnul oli presidendi järjekordne samm poolt opositsiooni allasurumiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. April 2008, 14:17
Otsi:

Ava täpsem otsing