Tarand: poliitikuid ja Eesti Energiat huvitab vaid kiire rikastumine

Mariliis Pinn 15. veebruar 2008, 14:07

Euroopa Parlamendi tööstuse,
teadusuuringute ja energeetikakomisjoni liikme, hariduselt klimatoloogi Andres
Tarandi sõnul huvitab Eesti poliitikuid ning Eesti Energiat vaid kiire
rikastumine.

"Eestis on seda kahjuks kajastanud vaid ajakirjandus. Poliitikuid ja Eesti Energiat huvitab vaid kiire rikastumine, mitte pikaaegse perspektiiviga mõtlemine,“ ütles poliitik Euroopa Parlamendi infobüroo teemahommiku "Kas Euroopas käib energia- ja maailmas kliimasõda?".

Samas möönis ta, et Euroopa Liidu sunnil on teemaga tegelema hakatud, kuid Eesti poliitikud on jäänud ettevaatlikuks ega ole teemat endale selgeks teinud. „Räägitakse jääaja tulekust, kuid see on 1000 aasta perspektiiv, mitte 50-100 aasta tulevik, mis arutlusel on. Ka väidetakse, et 4,5 miljonit aastat tagasi oli tunduvalt soojem, kuid unustatakse, et mandrid triivivad ja Eesti oli siis 30 laiuskraadidel ja siin oli troopika,“ lükkas kliimat uurinud Tarand poliitikute väited ümber.

Tarandi sõnul üritab EL olla kliima soojenemise tõkestamise eesrinnas. "2020. aastaks soovitakse kasutada 20% taastuvenergiat, vähendad 20% kasvuhoonegaaside emissiooni ja 20% säästa. Ei ole küll realistlik eesmärk, kuid paneb pingutama,“ selgitas ta. Poliitiku sõnul saab suurimaks takistuseks maailmas suurriikide kaasamine, sest Hiina, India ja muud arengumaad on seadnud tingimuseks vaesuse kaotamise. Samas on selge, et kliimasoojenemine on kiirenev protsess, sest soojem ookean seob vähem süsihappegaasi, mis aurustub atmosfääri ja igikeltsa sulamisel, eraldub ka metaani, mis on ohtlikum kasvuhoonegaas kui CO2.

Energiavajadus kasvab ja selle rahuldamisel on Tarandi sõnul suur lootus Venemaal. „Euroopa Liit on Venemaaga lepinguid sõlmides käitunud äärmiselt saamatult, mille tulemusena lüpsab Venemaa endast tugevamat ja võimsamat ELi. Võiks mõistuse pähe võtta ja taibata, et Venemaal on vaid gaas, natuke naftat ja kuraasikas käitumine,“ sõnas Tarand.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikseri sõnul üritab iga üks akuutset energiapuudust leevendada, aheldades ennast mingi maardla külge. „Venemaa on tugevas positsioonis, sest alternatiivsed tarbijad ei ole valmis nii palju maksma, kui EL ja tarnekatkestus pööraks elu pea peale,“ sõnas Mikser.

Samas lisas Mikser, et eksportijate majandused on monofunktsionaalsed ja nad satuksid tarnekatkestuse korral ka ise hätta. “Nad ei suuda tulu muuta funktsionaalseks tootmiseks, vaid puhtalt söövad selle ära ja sõltuvad lääne ekspertiisist. Kui EL tahaks kasutada oma tugevust, ei oleks vaja käituda, nagu oldaks nõrgemas positsioonis olija,“ lisas ta.

Mikseri sõnul ei piisa sellest, et ELi sees karmid normid kehtestada. „Kui ostame juhtmega elektrit naabrilt, kes saastab, siis me keskkonda ei säästa,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. February 2008, 14:06
Otsi:

Ava täpsem otsing