Seaduseelnõu piiraks pensionifondide valitsemistasu

04. märts 2008, 15:20

Rahandusministeeriumis on valminud teise
samba pensionifondide eelnõu, mis keelaks alates 2011. aastast fondidel
osakute väljalaskmistasu võtmise ja alandaks valitsemistasu piirmäära
konservatiivsetel fondidel 1,5 protsendilt 1,2 protsendile.

Praegu maksab kohustusliku pensionifondiga liitunud töötaja pensionifondi valitsejale kolme liiki tasusid: väljalaske-, valitsemis- ja tagasivõtmistasu.

Alates 2007. aastast ei ole väljalasketasul piirmäära, rahandusministeeriumi arvestus näitab, et valitsemistasu kasv on väga kiire.
2007. aastal oli valitsemistasu suuruseks kõikide fondivalitsejate peale kokku 142,5 miljonit krooni, mis ületas 2006. aasta valitsemistasusid 64% võrra. Kahe aastaga fondivalitsejate teenitud valitsemistasu kahekordistus.

Kui valitsemistasu määrad ei muutuks, oleks kohustuslike pensionifondide valitsemistasude suurus 2011. aastal rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt juba 441 miljonit krooni. Iga-aastane valitsemistasude kasv ulatub edaspidi keskmiselt ligikaudu 60-80 miljoni kroonini aastas. Samas teenuse sisu jääb aastast aastasse sisuliselt samaks, põhjendas ministeerium muutuse vajadust.

Alates 2009. aastast on valitsemistasu osas kavandatud valitsemistasu piirmäär alandada nn konservatiivsete pensionifondide puhul 1,5 protsendilt 1,2 protsendile, ülejäänud pensionifondide valitsemistasu piirmäär jääb samaks, kuid valitsemistasu puhul on kavas rakendada mahtudest sõltuvaid vähenevaid piirmäärasid ehk nn. regressiivset skaalat.

Osaku tagasivõtmistasu piirmäär jääb eelnõu järgi praegusele tasemele (1% osakute puhasväärtusest). Tagasivõtmistasu ei ole lubatud võtta, kui töötaja vanaduspensioniikka jõudmiseni jääb viis või vähem aastat või vanaduspensioniikka juba jõudnud inimeselt.

Seaduseelnõu järgi peavad pensionifondid edaspidi sätestama oma tegelikud tasud fondi tingimustes. Pensionifondide tasud ei tohi olla tingimuslikud nagu praegu, kus fondi tingimustes sätestatakse ainult tasude ülemine piirmäär.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. April 2008, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing