Mart Laar: riigikogulase palga võiks siduda õpetajate omaga

Annika Matson 06. märts 2008, 17:23

Riigikogu üks kauaaegsem liige ja staažikas
poliitik Mart Laar kirjutab oma blogis, et riigikogu praegune palgasüsteem ei
vasta ka tema meelest rahva õiglustundele. Palga võiks siduda õpetajate
palgaga.

Riigikogu esimees Ene Ergma on pöördunud riigikogu saadikurühmade poole palvega esitada talle oma arusaamad riigikogu palgasüsteemi võimaliku muutmise kohta.

"On hea, et riigikogu esimees on seda teinud, nüüd pole enam kellelgi võimalik vastusest mööda hiilida," kommenteeris Laar. Isamaa ja Res Publica Liit arutab tema sõnul oma vastust järgmisel nädalal, kuid riigikogu ühe kauaaegsema liikmena ütles ta oma arvamuse välja juba blogis.

"Riigikogu praegune palgasüsteem ei vasta ka minu meelest rahva õiglustundele. Omal ajal leidsin, et oleks tark siduda Riigikogu liikme palk mitte keskmise palga, vaid miinimumpalgaga. Praeguseks pole see ilmselt enam võimalik, sest miinimumpalk on oma rolli Eestis kaotanud," märkis ta.

Nii on tekkinud olukorras tema sõnul kaks lahendust:

1) Riigikogu liikme palk seotakse mõne, riigi poolt määratava alampalgaga, näiteks õpetaja palgaga. Esitasin selle ettepaneku enne eelmise riigikogu valimisi, kuid seda peeti populistlikuks. Ei saa seetõttu loota, et see ettepanek ka praegu läbi läheks. Õpetajatele tagaks see igal juhul püsiva palgatõusu sõltumatult riigikogu koosseisust.

2) Riigikogu palga määrab selle järgmise koosseisu jaoks ära sõltumatu komisjon, mille moodustamise alused ja koosseisu määrab ära seadus.

"Viimase ettepaneku läbiminek võiks seni esitatud seisukohti vaadates olla üsna realistlik. Sellega võib, kuid ei pea kaasas käima teiste keskmise palgaga seotud amjetipalkade määramise läbivaatamine. Igal juhul loodan, et Riigikogu oma esimehe ettepanekut tõsiselt võtab, asja läbi arutab ning uue korra vastu võtab," resümeerib Laar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. June 2008, 13:36
Otsi:

Ava täpsem otsing