Alar Voitka • 25. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tugeva ettevõtte võimalus

Majandus on kord juba tsükliline ning pidu tugeva majanduskasvu, odava krediidi ning suhteliselt madala inflatsiooni paistel on selleks korraks läbi. Läheb jahedamaks. Palju jahedamaks. Nn pehme maandumine tundub praegu maailmas toimuva taustal optimistlik stsenaarium.

Üha alanevad Euroopa majanduskasvu prognoosid on tekitanud ootuse, et USA eeskujul on ka euroalal peagi baasintress langemas. Euribori võimalik langus aasta teisel poolel ei tähenda siinmail siiski laenuintresside odavnemist ja investeerimisaktiivsuse kasvu, kuna laenuintressi teine komponent - riskipreemia - on tõusmas.

Praegune finantskriis on avaldanud palju laiemat ja pikaajalisemat mõju, kui arvata oleks osanud. Finantsturgude vähenenud likviidsus ja usalduse kadumine riskantsete varade osas mõjutavad ka meid, isegi kui Eesti pankade emapangad USA sündmuste tõttu otseselt ei kannata. Laenukapitali kõrgem hind, suurenenud ettevaatlikkus ja rangemad krediiditingimused on sellegipoolest reaalsus.

Kuigi krediidiriski hind on tõusnud üle kogu turu, kaasa arvatud SEB-le ja Swedbankile, toimub märgatav diferentseerumine. Laenutingimused halvenevad nimelt oluliselt rohkem madala krediidivõimega laenajatel, kellest osal võib tekkida refinantseerimisraskusi.

Pankade karmistuv laenupoliitika ning muutused kapitaliturgudel avaldavad mõju laienemistele läbi ühendamiste ja ülevõtmiste (M&A). Ühe krediiditsükli pöördega on ka M&A aktiivsus 2007. aasta teisest poolest aegamööda vähenenud. Näiteks Balti ettevõtetega tehti GILD Bankersi andmebaasi järgi 2007 teisel poolel pea kaks korda vähem tehinguid kui aasta esimesel poolel. Võõrkapitali kättesaadavus ei pruugi olla enam piisav ettevõtte ülevõtmiseks, rääkimata juhtkonnapoolsest väljaostust (MBO). GILD Bankers on viimasel ajal täheldanud mitme ülevõtmispakkumise läbikukkumist või edasilükkumist just tehingu finantseerimisraskuste tõttu.

Aegadel, kui kapitali hind on madal ja kättesaadavus hea, toimub palju suure võimenduse tehinguid. Nii mõnigi kord hinnatakse neil juhtudel majanduse väljavaateid, ettevõtte kasumlikkust ja/või oodatavaid sünergiaid liiga optimistlikult. Jahedamas kliimas, kus võõrkapitalile ligipääs on piiratum ning ebakindlus tulevaste majandustulemuste osas suurem, langevad ka M&A tehingute väärtustasemed.

Majanduskasvu järsk aeglustumine on asjade normaalne kulg, isegi kui tsükli äärmused on avatud majandusega Eestis teravamad kui tingimata tarvilik.

Buumile järgnev majanduslik kassiahastus väärtustab ratsionaalsust. Karmistuvas konkurentsis ei pea mitte kõik vastu, eriti sisenõudluse survel plahvatuslikult kasvanud ning (üle)investeerinud sektorites. Kuigi turu kui terviku kasvu pidurdumine sunnib ettevõtteid mõtlema pigem kasumlikkuse säilitamisele kui laienemisele, pakub oodatav konsolideerumine selleks soodsaid võimalusi.

Ranged laenutingimused ja ettevõtete madalamad väärtused on kasulikud strateegilistele ostjatele, kes n-ö headel aegadel ei suuda tihti erakapitaliga konkureerida, kuid kellel on kujunevas olukorras ideaalne positsioon turuosa hüppeliseks suurendamiseks. Seetõttu võib prognoosida tugeva turu- ja finantspositsiooniga ettevõtete, sh börsiettevõtete aktiivsuse suurenemist M&A-tehingute algatamisel Baltimaades. Regiooni pikaajaline majandusväljavaade on ju endiselt hea ning ühtlustumine Euroopaga jätkub, kuigi aeglasemas tempos.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt