Hansapank: võime raha kinni hoida 5 päeva

Hille Tressum 31. märts 2008, 18:02

Aripaev.ee laekus vihje, et Hansapank hoiab
laekunud välismakseid enne arvele konverteerimist kaks päeva kinni. Panga sõnul
võivad nad raha kinni hoida kuni 5 päeva.

Võttes ühendust Hansapanga pressiesindaja Kristi Künnapasega selgus, et rahvusvaheliste reeglite kohaselt võivad pangad rahapesu vältimiseks raha kinni hoida 3-5 päeva.

„Rahvusvaheliste reeglite kohaselt võivad pangad rahapesu vältimise eesmärgil raha kinni hoida 3-5 päeva. See tähendab põhimõtteliselt seda, et Hansapank võib omalt poolt raha kinni hoida 3 päeva,“ sõnas Künnapas, lisades, et tavamakse puhul see nii ongi ning raha kantakse üle ülejärgmisel päeval.

Pressiesindaja sõnul võib ka saaja pank raha omakorda kinni hoida veel 3-5 päeva, seda juhul, kui makse on korrektselt sooritatud.

„Kui maksekorralduses on vigu võtab see veel kauem aega - kuni saaja pank annab info ülekandja pangale ja viimane võtab ühendust ülekande tegijaga vigade parandamiseks. Ülekanne saab teoks alles siis, kui kõik vead parandatud,“ selgitas pressiesindaja.

Künnapas selgitas, et raha laekumise tempo sõltub palju ka saajapangast.

„Maailmas on tuhandeid panku, kes lähtuvad erinevatest reeglitest. Näiteks USA pangad võivad terrorismikartuses rakendada karmimaid reegleid. Rahvusvaheline kiir- ja ekspressmakse on Hansapanga tooted, mitte rahvusvahelise makse eriliigid. Ekspressmakse puhul läheb raha saaja panga poole teele juba samal päeval, kiirmakse puhul järgmisel ja tavamakse puhul ülejärgmisel päeval,“ selgitas Künnapas.

SEB pressiesindaja Silver Vohu sõnul krediteerib SEB kõik välislaekumised oma klientidele panga väärtuspäeval.

Nordea panga teenuste juhi Ines Raivo sõnul krediteerib ka Nordea saaja konto väärtuspäeval.

„Maksja pank määrab välismaksele väärtuspäeva, mis sõltub makse tüübist, mille määrab maksja, kas siis tavaline välismakse, kiirmakse või sama väärtuspäevaga makse,“ seletas Raivo.

Raivo sõnul liiguba valdav osa maksetest tavalise välismaksena, mis põhjamaises praktikas tähendab, et makse jõuab saaja panka kahe pangapäeva möödudes, see tähendab, et makse väärtuspäevaks on T+2, kus T on makse teostamise kuupäev.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. March 2008, 18:00
Otsi:

Ava täpsem otsing