Hansapank: hedge-fondide maht ca 700 mln krooni

24. märts 2008, 12:12

Hedge-fondide
(riskikapitalifondide - toim) investeeringute mahud Hansapangas ulatuvad 700
miljoni kroonini, mis on ligikaudu 10% privaatpanganduse hallatavatest varadest.

"Mida rohkem eeldab kliendi valitud strateegia absoluuttootlust mõõduka riski juures, seda kõrgem on hedge fondide osakaal portfellis," teatas Hansapanga privaatpanganduse investeeringute juht Artjom Vakulenko. "Hansapanga personaalse varahalduse kliendi puhul kõigub hedge-fondide osakaal portfellis keskeltläbi 10-20% piirides sõltuvalt strateegia riskiastmest."

Hedge-fondide populaarsuse kohta Eestis on Vakulenko hinnangul raske midagi öelda, kuna nende fondide pakkumine on siiani olnud suhteliselt piiratud iseloomuga. Ta usub, et kindlasti on hedge fondide olemasolust ning kättesaadavuse detailidest teadlikumad institutsionaalsed investorid (privaatpangad, fondid jt varahaldusfirmad) ja nende kliendid.

"Oletan, et veel aasta-poolteist tagasi poleks see teema niivõrd palju huvi pakkunud, sest investor ei mõelnud väga sügavalt aktsia- ning kinnisvarainvesteeringutega kaasnevatele riskidele ning võimalikele alternatiividele antud varaklassides, mis võimaldaks portfelli riske paremini juhtida," ütles Vakulenko.

Vakulenko kinnitas, et hedge fondide investoriteks on Hansapangas täna vaid jõukamaid eraisikud. "Lähiajal on kavas välja tuua Hansapanga ja GAM nime alt kaks uut toodet, mida hakkame pakkuma privaatpanganduse kliendile. See tähendab samuti väga jõukale inimesele," toonitas ta. "Hedge fondide laiemat pakkumist jaeinvestorile takistavad nende toodete keerukus, avatud investeerimisfondidega võrreldes väiksem likviidsus ning vähene kättesaadavus, mis on määratud läbi ametliku registreerimise investori asukoha riigis (antud juhul Eestis)."

Vakulenko tõi välja ka struktuuri: privaatpangandus = personaalne varahaldus + privaatpangandus + mitteresidentide teenindamine.

Taust: Täna pakub Hansapank hedge fonde vaid personaalse varahalduse klientidele ehk siis kõige jõukamatele eraisikutele. Panga partneriteks on GAM (www.gam.com) ja MAN Investments (www.maninvestments.com), kellega tehakse koostööd vastavalt alates aastast 2002 ja 2003. Suurimaid paigutusi on tehtud multi-manager-fondide ehk fondifondide kaudu, kus fondijuhi eesmärk on valida parimatest parimad ning nende toodetesse investeerimisega kaasnevaid riske kontrollida.

Antud tooted on reeglina erinevate hedge fondide maailmas kasutavate strateegiate kompositsioon. Lisaks on Hansapank hedge-fonde kasutanud seal, kus on tegemist investeeringuga, mis muidu lubab kõrgemat tootlust, aga millega kaasneb ka kõrgem risk. Sel juhul kasutakse aeg-ajalt hedge fonde eemärgiga vähendada portfelli riski, säilitades samas võimaluse nende pealt tootluse teenimiseks (nt: riskantsemad arenevad turud, tooraine).

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2008, 12:24
Otsi:

Ava täpsem otsing