Andres Siplane • 21. mai 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Plastikäitlejad vasturünnakul

Bangladeshis on kilekotid olnud keelatud juba aastaid, kuna need ummistasid kanalisatsiooni. Iirimaal maksustati kilekotikasutus (ka Soome parlamendis oli see arutusel).

Londoni linnapea on palunud linnaelanikel võtta seisukoht kilekotikeelu suhtes. Paljud kaubandusketid (tuntuim neist on IKEA) on USAs ise vabatahtlikult kilekottidest loobunud.

Kui varem ironiseeriti ja kritiseeriti kilekotikeelde plastikäitlejate infovõrgustikes lihtsalt omavahelise suhtluse käigus, siis nüüd on hakanud plastikäitlejad ka avalikult vastusamme astuma.

Hiljuti tehti kohtuotsus Oaklandis kehtestatud kilekotikeelu suhtes. Linnavalitsuse sisseseatud kilekotikeeldu põhjendati sellega, et kilekott on keskkonnavaenulik. Kohalikud plastikäitlejad vaidlustasid selle põhjenduse, sest ka paberkott on keskkonnavaenulik.

Kohus võrdles ühekordse paberkoti ja ühekordse kilekoti keskkonnamõju ja kuna olulisi erinevusi ei tuvastatud, anti õigus plastikäitlejatele.

Tõsi küll, vaatluse alt jäi välja see, et kilekoti aseaine ei pruugi alati olla paberkott, vaid võib olla ka näiteks korduskasutatav riidekott. Kuid plastikäitlejad said siiski kätte neid rahuldava kohtuotsuse.

Samal ajal on ligi 90% USA plastitootjatest koondunud ja algatanud taaskasutuskampaania kilekottide taaskasutamiseks.

Kilekottidele trükitakse peale spetsiaalsed tekstid ja logod nende suunamiseks taaskasutusse.

Ühtlasi pakutakse kaubakeskustele spetsiaalseid kilekotijäätmete mahuteid. Kui viimati Seattle'i linnapea kilekotikeelu ideest nakatus, siis külvasid plastikäitlejad ta üle informatsiooniga plasti kogumise ja ümbertöötlemise võimalustest nii, et linnapea isegi hakkas häbenema, et jäätmekäitlus linnas nii nõrgalt arenenud on. Võitlus jätkub.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt