Märt Vooglaid - Uuel ringil

1706-aripaev 23. mai 2008, 07:48

Ärimees Märt Vooglaiu senine karjäär on
kulgenud nagu sõit Ameerika mägedel - kord kiires tempos ülesmäge ja siis suure
kolinaga põhja. Praegu tundub, et taas kord on põhi tulemas.

"Ma arvan, et Tallinna börs on püksid täis teinud," teatas Märt Vooglaid vaid loetud päevad tagasi Äripäevale - börs oli otsustanud, et Vooglaiu ettevõtte Manutent võlakirjad on investoritele liiga riskantsed ning esitas firmale täiendavaid nõudmisi.

"See on pastakast välja imetud, need on kõik asjad, mis neil tegelikult on olemas," pidas Vooglaid börsi nõudmisi ebaõiglasteks.

Vaid kaks aastat tagasi tunnistas majandusväljaanne Äripäev Manutendi 2005. aasta edukaimaks ettevõtteks, kust Vooglaid võttis dividendidena välja 75 miljonit krooni, võites selle summaga Ekspressi dividendisaajate TOPi.

"Ma võtsin selle raha isiklikuks tarbimiseks," tunnistas ärimees toona Ekspressile, "me ei ole selles elus nagu rahvastepalli kaptenid, kellel on kaks elu. Meil kõigil on vaid üks elu."

Ja seda elu tundus Vooglaid nautivat täiel rinnal. Nagu ajakirjandusest läbi vilksas, nautis ta seda elu tihtipeale oma Hispaania villas, mis mõned aastad tagasi oma 90 miljoni kroonise hinnaga elevust tekitas.

Nii hakkabki paljudel fotodel silma rohkem Vooglaiu tugev päevitus kui mees ise.

Nüüd on seis märkimisväärselt nutusem - mullu teenis Manutent kasumit vaid 17 miljonit krooni. See saavutati peamiselt tänu tütarfirma OÜ Tammelaane müügile 38 miljoni krooni eest. Kasvas ka laenukoormus ja panditud varade maht.

Peterburi hotelliehitus näib venivat ja veebruaris rammis sealsesse kontorisse sisse miilits, kes viis kaasa posu dokumente.

Vooglaiu sõnul otsisid võimuorganid piraattarkvara, kuid kuna kõik oli korras, anti asjad tagasi ja kedagi vahi alla ei võetud.

Lisaks soovis Vooglaid võlakirjade abiga rahastada Peterburis asuva hotelli ehitust, kuid nagu juba mainitud, börs pidas Vooglaiu plaani liialt riskantseks.

Vooglaid ise Äripäevaga suhelda ei taha. "Äkki saate mõne peigmehega kokku, sisustaksite oma aega mõistlikumalt," ei soovi ta pikalt vestelda.

"Teie olete kindlasti tore inimene, aga nii kaua, kui teie kolleegid ei õpi tundma majandust… Praegu teil on ju sama asi, kui mina räägiksin lillede tolmlemisest ja jube targalt. Ma ju ei tee seda, ma ju ei lähe botaanikaajakirja kirjutama," on Vooglaid ärritunud.

"Teie väljaandega ei taha ma üldse suhelda, kui te sellist möga kirjutate ja ainult skandaale korraldate. Teate, tütarlaps, kirjutage mida tahate," sõnab Vooglaid üsna rahulikul ja omamoodi isegi sõbralikul toonil, soovib mulle kena päeva ja katkestab kõne.

Kümme aastat tagasi, kui Vooglaid elas läbi talle kuulunud Läätsa kalatööstuse ja Viru Ranna pankroti, mees nii bravuurikas ei olnud ning päris teda intervjueerida soovinud Äripäeva ajakirjanikult hoopis: "Miks te tahate kirjutada luuserist?"

Väljavõte Äripäevas 1999. aasta jaanuaris ilmunud persooniloost:

Vooglaid sukeldus ärimaailma ajal, kui tema eakaaslased veel kohusetundlikult koolipinki nühkisid. Tema eestvedamisel tekkis Kuressaare kesklinna Saaremaa esimene valuutapood.

Kui valuuta teenimisest energilisele mehele väheks jäi, asus Vooglaid koos Ösel Foodsiga esmalt Eestist ja siis Koola poolsaarelt Soome Marli tehasele marju viima. Et aga autod Soomest tühjalt tagasi ei sõidaks, alustati suhkruimporti.

Mahlakontsentraatide ja suhkru maksuvaba müük sularaha eest tõi hästi sisse. Vooglaiu hulgifirma Oska Kaubanduse ASi Viru tänaval asuva kontori ees seisis tollal üks Tallinna uhkemaid Mercedeseid.

Vooglaiu õnnestumine oli kommivabriku Kalev ülestöötamine.

Pärast tema asumist ettevõtte etteotsa hakkasid kasum ja müük kiiresti kasvama. Varsti soetas Vooglaid Kalevile tütarettevõtted Kaliningradis, Moskvas ja Vilniuses. Praeguseks on Kalev küll 26protsendilisest osalusest Leedu magusavabrikus Vilniaus Pergale loobunud.

Vooglaiu ärid hakkasid kiiva kiskuma pärast taandumist Kalevi nõukogust mullu kevadel. Lahkumise põhjuseks nimetab mees soovi tõsiselt kalaäriga tegelema hakata.

Vooglaiu kinnisvarafirma Falgi Vara pidi Kiievis hakkama ärimeestele elamis- ja tootmisruume vahendama. Äri ei läinud käima ja nüüdseks on ettevõtte kogu vara võlgade katteks Hansapangale panditud.

"Ukrainas läks tõepoolest täie hooga vastu taevast," nendib Vooglaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. August 2008, 14:07
Otsi:

Ava täpsem otsing