Analüütik: nafta hind hakkab peagi langema

Agnes Ojala 02. juuni 2008, 11:38

Finantsturge analüüsiva Rootsi firma
Tendens analüütik Ingemar Carlsson usub, et nafta hind jõuab peagi tippu ning
langeb sealt siis vähemalt 20%.

Möödunud aasta jaanuarist, mil Põhjamere nafta eest tuli välja käia ligi 50 dollarit barrelist, on nafta hind otsejoones kõrgustesse tõusnud, ulatudes 22. mail rekordtasemele üle 135 dollarini, kirjutas di.se.

„Praegune olukord on tüüpiline, viidates, et liigume tipu poole ja siis päris suurde langusesse. Ma ei ole tippu veel täheldanud ega näinud ka mingeid erilisi märke, kuid usun, et langus tuleb juunis või juulis,“ rääkis Ingemar Carlsson.

Muuseas tõi ta paralleeli ka kulla hinnaga. Märtsis oli kullauntsi hind üle 1000 dollari, nüüd on see aga langenud alla 900 dollari taseme. Carlssoni sõnul on järgmine kukkuja just nafta.

„Muster on selge. Kõik on keskendunud jätkuvale kasvule ja siis areng pöördub, paistes paljude jaoks ilma põhjuseta,“ lisas analüütik.

Carlssoni hinnangul ei taga nafta hinna püsimist argument, et nafta on piiratud ressurss ja et nõudlus Hiinas ja Indias kasvab.

„Arvutuste kohaselt on vähemalt 20% nafta hinnast tingitud spekulatsioonidest. Põhjus on selles, et paljud fondihaldurid ja vahest ka eraisikud on investeerinud, panustades kõrgele nafta hinnale. Kui hind langeb, hakkavad spekulandid ju müüma,“ märkis Carlsson.

Carlssoni sõnul langeb nafta hind vähemalt 20%. Võimatuks ei pea ta ka 40% kukkumist. Sellisel juhul langeks naftabarreli hind 90 dollarile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. June 2008, 14:16
Otsi:

Ava täpsem otsing