Maksumuudatused tõid ettevõtete likvideerimise laine

10. juuni 2008, 16:13

Ernst Youngi juhtiv maksukonsultant
Hedi Wahtramäe ütles tänasel Äripäeva maksuseminaril, et uue tulumaksuseadusega
kaasneb ettevõtete likvideerimise laine.

Likvideerimisbuum läks lahti sellest, et tuleva aasta 1. jaanuarist maksustatakse likvideerimisjaotist, aktsiate tagasiostu ning aktsiakapitali vähendamist, nagu senini on maksustatud dividende.

"Likvideerimist, aktsiate tagasiostu ja aktsiakapitali vähendamist ei käsitletud dividendina, vaid kasuna vara võõrandamisest ning maksustati emaäriühingu tasandil. Kui omanik oli Rootsi ettevõte, puudus Eestil õigus tulu maksustada, kuna meil on topeltmaksustamist vältiv leping," rääkis Wahtramäe.

Seejuures läheb tulumaksustamisele kõik, mis ületab sissemaksu likvideeritava ettevõtte omakapitali.

Wahtramäe tõi näiteks osaühingud Väike Kala ja Suur Kala. Viimane ostab 40 000kroonise omakapitaliga Väikese Kala 2 miljoni krooniga ja suurendab seejärel fondiemissiooniga tütarettevõtte omakapitali 1 miljoni kroonini.

Hiljem otsustab Suur Kala tootmise ühte ettevõttesse koondada ja Väikese Kala likvideerida. Likvideerimisjaotiseks kujuneb 5 miljonit krooni. Sellest läheb tuleva aasta 1. jaanuarist tulumaksustamisele 5 000 000 - 40 000 krooni.

"Tulevikus ei ole oluline, mis hinnaga on ettevõtet edasi-tagasi müüdud," kommenteeris Wahtramäe. "See skeem on vallandanud ka teatud likvideerimislaine, kuid kes ärkasid selle aasta alguses, saavad likvideerimisjaotise välja maksta enne tulumaksuseaduse jõustumist, teised mitte."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. August 2008, 16:23
Otsi:

Ava täpsem otsing