Poola börsil annavad pangad pool koguväärtusest

13. juuni 2008, 15:00

Hansapank Marketsi projektijuht Mihkel Viks
koostas aripaev.ee-le ülevaate pankadest Varssavi börsil.

Järgneb Viksi analüüs:

Varssavi börsil on noteeritud kokku 17 panka, mille väärtus on pool kogu turu väärtusest. 13 neist kuuluvad indeksi WIG-Banki koosseisu, mis annab keskmiselt ligi veerandi turu käibest. Keskmist likviidsuse ja suuruse suhet tõmbavad alla kaks ettevõtet – UniCredit, suurim firma Varssavi börsil, ja suuruselt kolmas ettevõte Bank Austria Creditanstalt, mille likviidsus ei ole välismaa ettevõtetele kohaselt eriti kõrge. Ka kohalikest firmadest kaks suuremat on pangad, nimelt PKO BP ja Bank Pekao, mis on eelmainitud firmade järel kogu börsi lõikes väärtuselt neljas ja viies ettevõte.

Poola börsiindeksi WIG20 kooseisu kuuluvad pankadest viie firma aktsiad. Need on Pekao, PKO, Bre, BZWBK ja Getin Holding.

Pekao on 1929. aastal asutatud ja varade mahult suurim Poola universaalpank. Üle tuhande kontori, enam kui kaks tuhat pangaautomaati ja üle viie miljoni kliendi. Panga turuosa Poolas on tulude baasil 20%. Eelmisel aastal liitis Pekao endaga samuti suuremate pankade hulka kuulunud BPH, mis aitas bilansimahu suurendada pea kahekordseks – 17,7 miljardilt eurolt aasta alguses 34,6 miljardi euroni aasta lõpus. Eelmise aasta kasum oli 571 miljonit eurot ja kasvas aastaga veerandi võrra. Käesoleva aasta esimese kvartali kasum kasvas enam kui kahekordseks, võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ning oli 320,7 miljonit eurot. Märtsi lõpus töötas pangas 22 900 inimest.

Pekao on suurima turukapitalisatsiooniga Poola firma (14,77 miljardit eurot) Varssavi börsil. Likviidsuselt on tegemist Varssavi börsi neljanda aktsiaga, mille selle aasta esimese kvartali käive ulatus keskmiselt 43,5 miljoni euroni päevas. Reutersi andmetel on oma soovituse aktsiale andnud üksteist analüütikut. Neist neli soovitavad osta, üks suurendada ja kuus hoida ehk kõik firmat katvad analüütikut usuvad tõusu või vähemalt hinna püsimisse tulevikus. Aktsia hinna ja kasumiootuse suhe ehk P/E on viimase nelja kvartali kasumi põhjal 18 ja P/B ehk ettevõtte raamatupidamisliku väärtuse näitaja on 3,2.
http://www.pekao.com.pl


PKO BP on 1919. aastal asutatud Poola pank, mis on varade mahult suuruselt teine. Tegu on Poola suurima jaepangaga, mil on üle 8 miljoni erakliendi. PKO on turuliider suurima arvu pangaautomaatide, kontorite ja väljastatud pangakaartidega. Iga kolmas lisanduv pangakaart Poolas on PKO poolt väljastatud, mis teeb pangast turuliidri ka lisanduvate kaartide alal. PKOl on agressiivsete laienemisplaanidega tütarfirma Ukrainas, Lvovis. Samuti on ettevõttel tütarfirma Suur-Britannias, mille põhitegevuseks on Poola emigrantidele laenamine ning Poola ja Suurbritannia vahelised rahakanded.
Panga puhaskasum kasvas 2007. aastal ligi 40%, ulatudes 768,8 miljoni euroni. Selle aasta alguses kiirenes kasumi kasv veelgi 55%-ni aastases arvestuses, saavutades tulemuseks 267,4 miljonit eurot eelmise aasta esimese kvartali 172,2 vastu.
PKO Bank Polski on suuruselt teise turukapitalisatsiooniga Poola firma (14,5 miljardit eurot) Varssavi börsil. Likviidsuselt on tegemist Varssavi börsi aktsiaga KGHM-i järel, mille selle aasta esimese kvartali käive ulatus keskmiselt 48,5 miljoni euroni päevas. Reutersi andmetel on oma soovituse aktsiale andnud 17 analüütikut. Neist kaheksa soovitas osta, kaheksa hoida ja üks müüa. Aktsia hinna ja kasumiootuse suhe ehk P/E on viimase nelja kvartali kasumi põhjal 15,5 ja P/B ehk ettevõtte raamatupidamisliku väärtuse näitaja on 3,84.
http://www.pkobp.pl


BRE on 1986. aastal asutatud ja viie suurema Poola panga hulka kuuluv universaalpank, mis paistab silma dünaamilisuse ja kiire kasvuga. 2007. aastal tõusis Bre aktsia hind 50,3% - see on kõrgeim näitaja Poola pankade seas. Bre pakub Poolas kõiki traditsioonilisi pangateenuseid ja omab Ungaris poolt faktooringufirmast. UniCredit panga poolt koostatud analüüsi põhjal on Bre Bank kasvanud esimeses kiiremini kui teised pangad Poolas. Seda väljendavad numbrid: laenude kasv 42% versus 29% turu keskmisena, deposiidid 26% versus 13% ja tulud 40% versus 24%. Panga esimese kvartali kasum kasvas analüütikute ootustele vastavalt 98,6 miljoni euroni. Reutersi andmetel on oma soovituse aktsiale andnud kolmteist analüütikut, kellest neli soovitas osta, üks suurendada, kuus hoida ja kaks müüa. Aktsia hinna ja kasumiootuse suhe ehk P/E on viimase nelja kvartali kasumi põhjal 14,1 ja P/B ehk ettevõtte raamatupidamisliku väärtuse näitaja on 3,35
http://www.bre.pl/en

BZWBK on viie suurema Poola panga hulka kuuluv universaalpank. Varade haldamises hoiavad BZWBK fondid Pekao fondide järel varade mahult teist kohta. Pank on võtnud omaks kiire laienemise strateegia ning suurendab agressiivselt kontorivõrgustikku. 2007. aastal avati 34 uut kontorit ja suurendati töötajate arvu 1131 inimese võrra. Tänavu plaanitakse avada 50-60 kontorit ning aastaks 2011 peaks BZWBK-l olema juba 200 uut kontorit. Kiirel laienemisel on oma hind ja vaatamata tulude suurenemisele langes ettevõtte kasum 260,6 miljonilt zlotilt 243,1 miljoni zlotini, mis oli kooskõlas analüütikute ootuste konsunsusega. Tänu zloti tugevnemisele euro suhtes jäi arvestus eurodes plussi ehk kasum suurenes 66,7 miljonilt eurolt 68,3 miljoni euroni.
Reutersi andmetel on oma soovituse aktsiale andnud kolmteist analüütikut. Neist seitse soovitas osta, viis hoida ja üks vähendada. Aktsia hinna ja kasumiootuse suhe ehk P/E on viimase nelja kvartali kasumi põhjal 13,5 ja P/B ehk ettevõtte raamatupidamisliku väärtuse näitaja on 2,77
http://investor.bzwbk.pl/

GETIN Holding on firmade grupp, kuhu kuuluvad eraklientidele spetsialiseerunud GETIN Bank, privaatpangandusele keskendunud Noble Bank, investeerimisfondid, liising, finantsnõustamisele keskendunud Open Finance, finantsteenuste maakler Powszechny Dom Kredytowy, finantsteenuste müügilettide ja agendivõrgu administraator Fiolet, kindlustusfirma Europa ning rahvusvahelise laienemise holding GETIN International. Läbi GETIN Internationali kuuluvad GETIN-i gruppi Plus Bank Ukrainas, Credit Zone finantsnõustamisfirma Rumeenias, Carcade Leasing Venemaal ja Sombelbank Valgevenes.
Getin Holdingu asutaja ja suuromanik on Poola üks rikkamaid mehi Leszek Czarnecki, kes on asutanud muude firmade hulgas ka Eestis tähelepanu köitnud LcCorp-i.
Getin Holdingu esimese kvartali kasum oli 35,6 miljonit eurot, kasvades aastaga 74% . See ületas analüütikute konsensust 6% võrra.
Reutersi andmetel on oma soovituse aktsiale andnud neli analüütikut. Neist kaks soovitas osta ja kaks hoida. Aktsia hinna ja kasumiootuse suhe ehk P/E on viimase nelja kvartali kasumi põhjal 13,1 ja P/B ehk ettevõtte raamatupidamisliku väärtuse näitaja on 2,75
http://www.getin.pl

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. July 2008, 13:54
Otsi:

Ava täpsem otsing