Hinnad Varssavi börsil tagasi aastas 2005

23. juuli 2008, 13:57

Hansapank Marketsi projektijuht Mihkel Viks
kirjutas, et viimase aja järsk langus on viinud Varssavi börsil indeksite
väärtused tagasi 2005. aastasse ja ettevõtete suhtarvud aastasse 1996.

Viksi Varrsavi börsi ülevaade:

Huvitaval kombel teavad kõik ütlust: „Osta, kui veri on tänavatel, ja müü, kui fanfaarid puhuvad”, kuid reaalselt seda keegi eriti ei järgi. Krediidikriisist tulenev üldine negatiivne meeleolu ja kasvav inflatsioon, mis Poolas oli eelmisel aastal kaks ja sellel aastal tuleb umbes neli protsenti koos üleüldise maailmamajanduse jahenemisega on süvendanud investorite seas allaandmismeeleolu.

Kui selle aasta alguses olid nii Poola ajakirjandus kui ka investeerimisfondide juhid optimistlikult meelestatud ning rääkisid ajutisest korrektsioonist, mis kohe pöördub tagasi tõusuks, siis viimase paari kuu jooksul on kuulda olnud vaid kurtmist kõrge inflatsiooni üle ja põhjatu languse ennustamist börsil. Viimase aja järsk langus on viinud Varssavi börsil indeksite väärtused tagasi 2005. aastasse ja ettevõtete suhtarvud aastasse 1996. Ehk ettevõtete hind börsil versus nende hind arvutatuna majandustulemuste põhjal näitab, et täna on „tänu” negatiivsetele ootustele võimalik osta osalusi ettevõtetes sama soodsalt kui üle kümne aasta tagasi.

Kvaliteetaktsiaid kajastav indeks WIG20 on langenud kahe ja poole tuhande punkti piirile. Nii madalal oli indeks viimati kiire tõusu alguses 2005. aasta sügisel. Tipuks jäi eelmise aasta sügis, kui indeksi väärtus ületas mõnel päeval ka 3900 punkti piiri. Langus tipust on seega juba 36%. Ainus kord, kui indeks on läbi teinud veel suurema languse, oli IT-mulli lõhkemise ajal märtsist 2000 kuni oktoobrini 2001, kui indeksi väärtus kukkus ligi 60%. Börsi üldindeksil WIG pole paremini läinud – langus tipust ulatub 44%-ni ja üle poole sellest on toimunud viimase kuu jooksul.

Kõige hullemini on pihta saanud keskmise suurusega ettevõtted, mis ajalooliselt on näidanud kõige paremat tootlust. Keskmise suurusega firmade aktsiaid koondav indeks mWIG40 on kaotanud aasta algusega võrreldes üle neljakümne protsendi oma väärtusest ja tipuga võrreldes ligi 60%. Keskmine P/E suhe on x indeksisse kuuluvatel aktsiatel teinud 8-le, samas kui kogu turu keskmine P/E suhe on on langenud 10,3-ni Poola päritolu ettevõtetel ja 10,7-ni välisfirmadel. Tipphetkedel, kui investorid olid veel positiivselt meelestatud, oli keskmine P/E näitaja stabiilselt üle 20.

Õli on tulle valanud ka väikeinvestoritest fondiinvestorid, kes on alates eelmise aasta novembrist raha 22 miljardi zloti väärtuses (106 miljardit krooni) fondidest välja tõmmanud. Käesoleva aasta esimese poole saldo on miinus 19,3 miljardit zlotti (93 miljardit krooni) fondide kahjuks. Selle võrra on fondid olnud sunnitud aktsiaid müüma, et katta raha väljavoolu. Kui sinna lisada juurde paanikas firmade väikeaktsionärid ja raskustes institutsionaalsed investorid, saamegi kompoti, millest midagi head tulla ei saa. Nii ongi WIG indeks langenud 8 nädalat järjest ja esimesed tõusumärgid ilmnesid alles nüüd, juuli kolmanda nädala teises pooles.

See kõik toimub ajal, kui Poola majandus on üks tugevamaid Euroopas. Majanduskasvuks oodatakse sel aastal erinevate analüütikute poolt kuue protsendi ringis, mis ületab EL27-le prognoositud kaheprotsendilist kasvu kolmekordselt. Tööpuudus langeb, inimeste sissetulekud kasvavad ja välisinvesteeringud voolavad sisse. Ernst Young’i poolt Euroopa suurfirmade juhtide seas tehtud uuringu (Ernst Young’s 2008 European attractiveness survey) alusel on Poola kõige atraktiivsem sihtriik investeeringu tegemiseks Euroopas, edestades teiseks ja kolmandaks jäänud Saksamaad ja Venemaad. Kiire majanduskasvuga areneval Poolal ei ole ka neljaprotsendiline inflatsioon Euroopa Liidu keskmise näitaja 3,6% taustal üldse mitte halb näitaja. Sealgi on kinnisvarahinnad viimastel aastatel jõudsalt kasvanud ning palju on ka uusi maju ehitatud, kuid protsess on olnud stabiilsem kui siinmail ja kinnisvaraäri koos ehitusega ei ole olnud majanduse vedavaks mootoriks nagu Eestis ja Lätis viimastel aastatel.

Kuid majanduse hea seis ei ole suutnud hajutada investorite hirmu, mis on ka teistel maailma aktsiaturgudel viimasel ajal valitsevaks jõuks olnud . Kuna aktsiaturge liigutavad teatavasti hirm ja ahnus ning turud liiguvad vastavalt sellele, kumb jõud domineerib, siis on kooskõlas maailma trendidega ka Poolas käimas aktsiate odav väljamüük. Kas aktsiate ajalooliselt madalad hinnatasemed koos tugeva makrokeskkonnaga lasevad investorite ahnusel varjutada nende hirmu ja viimase nädala tõus näitab trendi murdumist või oli see vaid pisike „surnud kassi põrge”, näitab meile äsja alanud teine poolaasta. 2005. aastal oli Varssavi börs paljudele head kasumit toonud tõusu alguses, kuidas on täna?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. July 2008, 13:54
Otsi:

Ava täpsem otsing