Keskpankurid kipuvad baasintresse tõstma

Agnes Ojala 26. juuni 2008, 10:48

Lootes ohjata kiirenenud inflatsiooni, on
peatsele baasintresside tõstmisele viidanud Euroopa Keskpank ja Rootsi
Riksbanken, sügisel võib sama ees oodata ka USAs.

Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet ütles kolmapäeval Euroopa Parlamendi ees esinedes, et järgmise nädala panga koosolekul võidakse baasintresse pisut kergitada, et takistada inflatsiooni jätkuvat kasvu, teatas parlament.

Euro baasintressimäär on praegu 4%, pärast järgmise nädala istungit võib see tõusta 4,25%-le.

Trichet tõi välja, et keskpank on kütuse ja toiduhindade tõusu ning teenindussektoris oleva hinnatõusu surve tõttu oma inflatsiooni prognoosi kergitanud. Keskpank on mures, et inflatsiooni kiirenemine võib jõuda ka inimeste ootustesse, mis viiks omakorda hindade ja palkade kasvuni.

Ka USA keskpank Föderaalreserv (Fed) väljendas eile muret kasvava inflatsiooni pärast, kuid ei julgenud seda suurimaks riskiks pidada. Fed jättis dollari baasintressi muutumatuna 2 protsendile, kuid hoiatas, et peagi võidakse määra siiski tõsta, kirjutas FT.com.

“Kuigi majanduskasvu langemise riskid on jätkuvalt olemas, on need mõnevõrra vähenenud, inflatsiooni kasvu ja inflatsiooniootuste riskid aga on kasvanud,“ teatas Ben Bernanke käe all tegutsev Fed.

USAs nähakse olukorda mõnevõrra paranevat. Näiteks teatas Fed, et eluasemeturg on praegu pigem mõneti kasvav. Samas tunnistati, et raskemad laenutingimused ning kinnisvara- ja energiahinnad võivad majanduskasvule järgnevatel kvartalitel koormavad olla. Keskpank küll usub, et inflatsioon võib aasta lõpus tagasi tõmbuda, samas aga püsib selles osas kasvavate energiahindade tingimustes ebakindlus.

Rootsis on turg baasintressimäära tõstmiseks valmistumas. Keskpank Riksbanken tõstab 2. juuli istungil Rootsi krooni baasintressimäära ilmselt 0,25 protsendipunkti võrra 4,5 protsendini. Samasugust tõusu võib oodata ka septembris või oktoobris, 12 kuu perspektiivis aga usub Rootsi üldsus, et intress püsib 4,5 protsendil.

Sellise tulemuseni tuli uurimisfirma Skop, mis intervjueeris 23 Rootsi pankade suuremat klienti intressiturul ja 25 klienti valuutaturul, kirjutas di.se.

Ka järgnevaks kolmeks aastaks ootavad Rootsi turuosalised keskmiselt 4,5% baasintressimäära. Madalaimaks tasemeks sel perioodil ennustati 4,25%, kõrgeimaks aga 6%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2008, 10:45
Otsi:

Ava täpsem otsing