Klaas: eelarvekärped pole ju majandus

26. august 2008, 15:42

Reformierakondlane ja riigikogu
majanduskomisjoni esimehe Urmas Klaasi sõnul pole praegu oluline vaid
eelarvekärbete teema, vaid tuleks ette mõelda, kuidas Eesti ettevõtluskeskkonda
parandada.

Reformierakondlane ja riigikogu majanduskomisjoni esimehe Urmas Klaasi kutsel kogunes riigikogu majanduskomisjon täna erakorralisele koosolekule, et teha ettevalmistusi majanduskeskkonna arendamise teema aruteluks riigikogus.

“Tegime ettepaneku riigikogu täiskogul arutada riiklikult olulise küsimusena Eesti ettevõtluskeskkonna arendamist,” ütles Klaas aripaev.ee-le.

Klaasi sõnul peaks riik mõtlema lisaks eelarve kärpimistele sel ja järgmisel aastal, mida Eesti peaks tegema riigina ettevõtluskeskkonna jaoks. Siiani on majanduse areng ju hea olnud, aga nüüd vaja sihte kaugemale seada. Edu tegurid on praeguseks end ammendunud ja väliskeskkond on samuti muutunud,” ütles poliitik.

Selle jaoks korraldatakse septembris kohtumisi ettevõtjatega, kaubandus-tööstuskojaga, tööandjate keskliiduga ja välisinvestoritega. Nende kohtumiste põhjal peaksid sündima konkreetsed ettepanekud ja raport riigikogule, mis oktoobris ette kantakse täiskogul.

Põhiline teema on Klaasi sõnul see, kuidas saada tulusid tulevikus. “Me ei tohiks takerduda eelarvekärbetesse, see pole ju majandus. Ei ole! Tuleb vaadata, kuidas edasi minna. Kus tekib ühiskonna rikkus ja tulu? Rikkus tuleb ju ettevõtetest,” rääkis Klaas, lisades, et riik saab mõjutada neid protsesse just seadusandluse ja maksukeskkonna kaudu.

Klaasi sõnul tuleb makse terviklikult vaadata ning tuleb silmas pidada, et maksud koormavamaks ei muutuks. “Ettevõtja peaks olema huvitatud ettevõtlusega tegelemisest. Suuri puid ei tohi ettevõtjatele teele langetada,” märkis ta.

Poliitiku sõnul tuleks kulude kärpimise puhul olla paindlikum. “Me oleme liiga jäigad. Ei piisa vaid asjade ära lõikamisest, peaks mõtlema, kuidas asju ümber struktureerida. Kas meil on vaja kõiki ministeeriumeid, mis meil täna on? Miks mitte ministeeriumide ülesandeid jagada omavahel,” ütles Klaas, lisades, et võiks kaaluda ka ministeeriumide kokkuliitmist.

Majanduskomisjoni esimehe sõnul on võtmeküsimuseks, kuidas arendada Eestis edasi konkurentsivõimelist ettevõtluskeskkonda, soodustada investeeringuid ja toetada ettevõtjate ekspordialast konkurentsivõimet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. August 2008, 15:42
Otsi:

Ava täpsem otsing