Käo: aeg firmajuhte vahetada

Mariliis Pinn 03. september 2008, 15:58

Ettevõtja Jüri Käo arvas täna Äripäeva
ümarlauavestluses, et on paras aeg kõrgepalgaliste firmajuhtide vahetamiseks.

"Need juhid, kes on olnud suure tõusu ajal, ei suuda tihti toime tulla langusoludega. Need juhid, kes stardivad languse ajal, neil on võimalus teha struktuurid ringi ja inimesed on majanduslanguse ajal vastuvõtlikumad ebapopulaarsetele otsustele,“ lisas ta, sest muidu ettevõtted ellu ei jää. Käo sõnul on kõva juht see, kes kaks langust läbi käinud.

Hansapanga makroanalüütiku Maris Lauri sõnul peab majanduslangusest välja tulemiseks hinnad alla suruma. "Minult küsitakse palju inflatsiooni kohta, see on suur mure. See on põhjus, miks inimesed on tarbimist kokku tõmmanud, sest põhikaupade hinnad on tõusund,“ lisas ta. „Ei ole nii, et paneme hinda juurde, sest käive läheb alla ja saame oma kasumi kätte. See ei toimi, ühel hetkel lihtsalt märgatakse, et kliente ei olegi enam," hoiatas analüütik.

"Tuleb juba täna teha ettevõtte struktuur nii efektiivseks, kui üldse saab,“ andis Käo nõu veel majandusraskuste üle elamiseks. „Mitte pidada palgal tuleviku arenduseks inimesi, väike ettevõte ei pruugi seda üle elada. Ei tasu arvata, et kohe kasv tuleb,“ lisas ta.

"Samas ka pessimismi süstimine ei vii asja edasi. Küll ta paremaks läheb, iga ettevõte vaatab oma tegevused ja kulud üle. Totaalne pessimism ja languse kuulutamise kindlasti edasi ei aita,“ lisas Eesti Panga president Andres Lipstok.

Lauri arvas, et kõik sõltub sellest, kuidas jõutakse ümber kohanduda. "Kiire kasv tegi mõtlemise ka laisaks ja paljud loodavad senimaani, et vanamoodi saab edasi minna,“ lisas ta.

Ka Käo leidis, et kasvuga on paljud ettevõtted efektiivsust kaotanud ja jõuline palgakasv ei olnud korrelatsioonis tööviljakusega.

2000.-2001. aasta languse ajal minister olnud rahandusminister Ivari Padar ütles, et nad võrdlevad nüüdset olukorda kaheksa aasta tagusega. Tema sõnul oli Euroopa turg siis tugev ja piisas kvaliteedi tõstmisest, et Euroopasse müüa, aga nüüd on suuremaid restruktureerimisi vaja. "Ja see võtab aega rohkem. Tahaks loota, et järgmise aasta teisel poolel see olukord leeveneb ja paraneb, sest ka siseturg on teatud ootuses. Kellel meist ei oleks sõpru, kes sitsivad ja ootavad, et näiteks kinnisvaraturul hinnad alla tulevad,“ lisas minister.

Siin nägi ta suurt rolli Euroopa Liidu struktuurifondide kasutamisel ja riigi abis ettevõtjatele KredExi ja EASi kaudu.

Äripäeva ümarlauavestluse täisversiooni võite lugeda oktoobris välja antavast raamatust: "Võitlus majanduslangusega - Äriplaan 2009".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. November 2008, 07:40
Otsi:

Ava täpsem otsing