Hansapank: investorid vaatavad üha rohkem Venemaa poole

Annika Matson 05. september 2008, 12:49

Hansa Venemaa Aktsiafondi juht Jelena
Fedotova kirjutab panga investori uudiskirjas, et investorid vaatavad portfelli
hajutades üha rohkem Venemaa poole.

Maavararikka ja 150 miljoni elanikuga Venemaa SKT oli 2007. aastal maailmas 7. kohal, võrreldes 10. positsiooniga 2000. aastal. Aastatel 2000–2007 Venemaa SKT kahekordistus, mis viis tõusule ka kohalikud finantsturud.

Uudiskirjas vaadatakse Hansa Venemaa Aktsiafondi kaudu investeerimise võimalusi ja riske.

Globaalse majanduse jahtumine pole Venemaale kuigi palju mõju avaldanud. Majandus areneb tõusnud toormehindade ja elatustaseme ning suureneva sisetarbimise toel endiselt kiiresti. Kasv on kestnud järjest viimased üheksa aastat ning selle ajaga on kogutud välisvaluuta ja kulla näol reservi ligi 600 miljardit dollarit.

Analüütikute hinnangul kasvab Venemaa majandus 2008. aastal 7,6% ning 2009. aastal 7,5%. Selle aasta esimesel poolel oli Venemaa SKT kasv 8%, mis maailma majanduse jahtumise valguses on väga tugev tulemus. Majanduse peamine murekoht on kiirenev inflatsioon, mis ulatus 2008. aasta alguses üle 10%.

Kuigi Venemaa majanduse sõltuvus nafta hinnast väheneb, on majanduse seotus toorainetega endiselt arvestatav. SKT kasvu ja nafta hinna liikumist võrreldes näeme, et nende tegurite omavaheline seos suureneb volatiilsetel aegadel ning väheneb stabiilsetel. Kuid nafta hinna mõju Venemaa majanduskasvule ei saa pidada ainukeseks ega kriitiliseks teguriks. Näiteks oli 2005. aastal Venemaa majanduskasv 6,4% ning nafta hind tõusis sel ajal 40%. Samas tõusis 2007. aastal nafta hind ainult 13%, kuid Venemaa majandus kasvas 8,1%. Teisisõnu on selge, et Venemaa majanduskasv ei tule ainult naftast, vaid seal mängivad olulist osa ka suurenev tarbimine ning investeeringud.

Venemaa aktsiaturg

Venemaa aktsiaturu kogukapitalisatsioon on ligi triljon dollarit, millest 85% annavad 30 suurimat toormeettevõtet. Peale Venemaa enda aktsiaturu kaubeldakse Venemaa ettevõtete aktsiatega ka maailma suurbörsidel, nagu Londonis, New Yorgis ja Frankfurdis.

Venemaa RTS indeks on näidanud alates 1998. aasta kriisist väga muljetavaldavat tootlust. 1999. aasta algusest, kui Venemaa turg oli oma madalseisus, on indeksi väärtus suurenenud ligi 25 korda.

Võrdluseks võib tuua, et USA S P 500 indeks on praegu 1999. aasta tasemel ning vahepealsed tõusud on jäänud 50% piiridesse. Kuna Venemaa on arenev turg, on ka volatiilsus suurem ning seega peaks soovituslik investeerimishorisont olema pikem.

Kuhu Hansa Venemaa Aktsiafond investeerib?
Hansa Venemaa Aktsiafond keskendub oma investeerimisstrateegia kohaselt peamiselt Venemaa kesk- ja väikeettevõtetele. Investeerimisportfelli koostamisel lähtutakse aktiivsest strateegiast, kus analüüsitakse eraldi igat ettevõtet. Lühiajaliselt võetakse ka teisi positsioone, mis võimaldavad tasakaaluka riskiga tulu teenida. Samuti mõjutab positsioone üldine investorite meelestatus globaalsetel turgudel, languse ajal lähtutakse kaitsvamast strateegiast.

Pikemas perspektiivis oleme võtnud investeerimispositsioonid lähtuvalt järgmistest teguritest.

Sisetarbimisele suunatud turg
Venemaa on Euroopa suurim mobiiltelefoniturg ning müügiarvude poolest suuruselt teine autoturg.
Järgneva kolme aasta jooksul oodatakse peamistesse sektoritesse (kinnisvara, transport, nafta ja gaas, kommunaalteenused) investeeringuid üle 500 miljardi dollari väärtuses.
Venemaal on üks Kesk- ja Ida-Euroopa suurimaid ehitussektoreid, mille aastakasvuks oodatakse lähiaastatel 15%.
Eluasemelaenude suhe SKT sse on praegu 1,7% ning 2009. aastaks oodatakse kasvu 3,3%-ni.

Maavarade rohkus
Venemaa oli 2007. aastal maailma suurim naftatootja, ületades isegi Saudi Araabiat.
Venemaal on 30% maailma gaasivarudest.
Venemaal on maailmas suuruselt teised kivisöevarud.

Lühemas perspektiivis on meie plaanid järgmised
Panustame turvalisematesse valitsuse poolt toetatud ettevõtetesse, nagu Rosneft, Gazprom ja Sberbank.

Ootame naftaettevõtete aktsiate väärtuse kasvu, sest praegu kaubeldakse nendega tasemel 6 × P/E09 (hinna ja 2009. aastaks prognoositud kasumi suhe). Globaalselt on see suhe keskmiselt 7 ning arenevatel turgudel 8,5. 2008. aastal on keskmine nafta hind olnud 113 dollarit (2007. aastal 73 dollarit). Aasta esimesel poolel, kui nafta kiiresti kallines, jäid Venemaa naftaettevõtete aktsiate hinnad enam-vähem muutumatuks. Seega ootame, et aktsiahinnad teeksid tasa vähemalt tekkinud vahe. Samuti on Venemaa riigiduuma kiitnud heaks maksumuudatused, mis vähendavad naftaettevõtete maksukoormust ning suurendavad seeläbi ettevõtete kasumeid. Ennustuste kohaselt võidavad naftaettevõtted aastas 4 miljardit dollarit. Lisaks on tehtud mitmeid teisi sektorile soodsaid ettepanekuid, kuid nende saatus on endiselt lahtine.

Kvaliteetseid jaekaupu või teenuseid pakkuvad ettevõtted on volatiilsetel aegadel stabiilsed. Teeme panuse mobiilsidefirmadele, mille aktsiad on atraktiivsel hinnatasemel ja hea likviidsusega.

Lühemaid perspektiive ja majandust soodustavaid poliitilisi otsuseid arvesse võttes oleme ennast tugevamalt positsiooninud energeetikasektoris, millel on suurem kasvuruum.

Põhjusi, miks oleme energeetikasektoris positsioone suurendanud, on kaks: suurettevõtete aktsiad on olnud odavad, samuti pakuvad energeetikaettevõtted globaalse languse ajal paremat stabiilsust. Suurimad investeeringud 31.07.2008 seisuga:

Kuidas mõjutavad hiljutised sündmused Venemaa aktsiaturgu?
Viimasel ajal on Venemaalt tulnud hulk halbu uudiseid. Esiteks kommenteeris peaminister Putin teravalt Vene terase- ja kivisöetootja Mecheli operatsioone, teiseks on Venemaal tekkinud tõsine konflikt Gruusiaga. Kõige selle taustal langes ka nafta hind ning investorite meelestatus muutus arenevate turgude suhtes negatiivsemaks.

Alustades viimasest ja kõige negatiivsemast uudisest, arvame, et Vene-Gruusia sõja mõju on Venemaa aktsiaturgudele lühiajaline. Võime lähiajal näha turu mõningat langust, kuid ootame siiski kiiret taastumist. Venemaa puhul on tegu areneva turuga ning sellised müügilained on tavalised, kuna turul tegutseb palju spekulante. Pärast mitu päeva kestnud langust muutus RTS-indeks juba stabiilsemaks, sest turu tase on positsioonide võtmiseks üsna atraktiivne. Sõda ei avalda Venemaa majandusele kuigi olulist mõju. Nii jooksevkonto kui ka eelarve ülejääk toetavad endiselt valuutat ning majanduslikku stabiilsust. Samuti ei plaani reitinguagentuurid Venemaa reitingut muuta.

Mecheli kaasus ei ole meie arvates võrreldav Jukose omaga, kuna ettevõte teeb valitsusega koostööd. Siiski kaubeldakse selle ettevõtte ja kogu sektori aktsiatega pigem uudistest kui fundamentaalnäitajatest lähtuvalt. Hansa Venemaa Aktsiafondil ei ole investeeringuid Mechelis.

Nafta hind jõudis juuli alguses 146 dollarini, kuid on nüüdseks taandunud 114 dollari lähedale. Kuigi USA vähenevast nõudlusest alguse saanud korrektsioon oli märkimisväärne, usume endiselt, et 100 dollarit ületav nafta hind on Venemaa naftaettevõtetele väga hea. Peamine tegur naftasektori ettevõtete tõusuks saab kõikide eelduste kohaselt olema teadaanne uute maksusoodustuste kohta. Maksustamine on väga tähtis ning investorid tervitavad madalamat maksumäära.

Mis positsioone plaanib Hansa Venemaa Aktsiafond võtta?
Fondi investeerimisstrateegia näeb ette võtta positsioone sisetarbimisest kasu saavates keskettevõtetes, kuid praegustel volatiilsetel aegadel oleme osa varast hoidnud rahas. Positsioone plaanime sobivate hinnatasemete korral suurendada odavaks müüdud likviidsetes aktsiates. Seejuures eelistame ettevõtteid, mida riik kontrollib, kuna seal on risk väiksem.

Seega jäävad fondi investeeringutes endiselt ülekaalu siseturule suunatud ettevõtted. Usume, et selliste ettevõtete kasumid jätkavad tõusutrendis, sest Venemaa sisetarbimine on pidevalt suurenemas. Samuti usume, et Gruusia ja Venemaa konflikt ei mõjuta Venemaa sisetarbimist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. September 2008, 14:33
Otsi:

Ava täpsem otsing