Hansapank: investorid suhtuvad riski kui hirmu

05. september 2008, 15:22

Hansapanga privaatpanganduse
investeeringute valdkonna juht Artjom Vakulenko mainis Hansapanga investori
uudiskirjas ilmunud intervjuus, et investorite seas valitseb jätkuvalt
ebakindlus. Riski suhtutakse praegu rohkem kui hirmu, mitte kui võimalusse.

Turud on üle aasta langustrende näidanud ja paljud investorid müüsid oma positsioonid jaanuaris, märtsis ja juulis, kui turud olid kõige ebastabiilsemad. Kui paljud nendest investoritest on tagasi ostupoolele tulnud? Peab tõdema, et investorite seas valitseb jätkuvalt ebakindlus. Riski suhtutakse praegu rohkem kui hirmu, mitte kui võimalusse. Isegi mõnedel kogenumatel investoritel on igasugune taluvus otsa saamas, märkis Vakulenko uudiskirjas.

"Meie tegevus ongi praegu suunatud enamasti investeerimise baastõdede selgitamisele, meeldetuletamisele ning klientidele aktiivse nõustamistoe pakkumisele. Selgitame investoritele, et paljud suurema potentsiaaliga investeeringud on kannatanud üldise müügisurve all ning praeguseks on juurde tekkinud uusi huvitavaid investeerimisvõimalusi, mida tõsiselt kaaluda tuleks. Millal siis üldse aktsiaturgudele investeerida, kui mitte praegu, mil paljude investeerimisobjektidega üle maailma kaubeldakse allpool igasugust mõistlikku hinnataset?" arutles ta.

Vakulenko sõnul ei piisa kindlasti ainuüksi investeeringute odavusest, kuid küll tuleb ka see aeg, millal investorite suhtumine muutub. "Siiski ei pruugi kõik paanikast ehmunud investorid õigel ajal tagasi tulla, kuna negatiivsed mälestused on alles värsked. Probleemid tulevad sellest, et investorid ei suuda objektiivselt hinnata oma riskitaluvust, suure tootluse nimel kiputakse oma riskitaluvust unustama. Sellised perioodid on kindlasti ebameeldivad, aga nad paljastavad, kes on tõeline aktsiainvestor ja kes mitte. Samuti on meie üldprobleemiks investorite võrdlemisi lühike investeerimiskogemus. Mõnikord on inimesele vaja mitu turutsüklit, et saada paika oma õige riskitaluvus. Buffeti propageeritavad fundamentaaltõed on meist veel kaugel. Ikka ja jälle ostetakse ning müüakse turu liikumist, mitte investeerimisideid," märkis Vakulenko.

Aga olukord pole siiski nii lootusetu. "On esimesi pääsukesi, kes on praeguses turusituatsioonis enda jaoks selget väärtust leidmas. Nendega oleme juba vaikselt ostupoolel. Kuigi ka nemad teadvustavad, et see pööre ei pruugi kohe tulla," ütles pankur lõpetuseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2008, 16:43
Otsi:

Ava täpsem otsing