Vene investeerimisühing sai Londoni ja Küprose kaudu Eestis turuliidriks

05. september 2008, 11:40

Eestis registreeritud Vene kapitaliga
investeerimisühing KIT Finance Europe, mille peakontor asub Tallinnas ja mis on
teist aastat järjest varade mahult siinne turuliider, ajab äri hoopiski Londonis
ja Küprosel.

KITi ainus Eesti klient otsis ettevõtte ise üles ja leping sõlmiti tänavu augustis. "Tuleb tunnistada, et ei ole siiani kohalikke kliente otsinud. Oleme avanud kontorid Londonis ja Küprosel Limassolis. Keskendume neile turgudele," sõnas KIT Finance Europe'i juhatuse liige Kaido Kaljulaid, kes enne KITi suundumist töötas Suprema Investeerimispangas. Alles 2006. aastal olid ühingu kliendid pea eranditult Venemaa emapanga suurkliendid.

Kui eelmine aasta möödus teistele kohalikele investeerimisühingutele pigem kasumilanguse tähe all, kasvas KIT Finance kolm korda. Näiteks firma hoolde usaldatud klientide vahendid kasvasid 2006. aasta 450 miljonilt mullu 1,6 miljardi peale.

Lisaks maakleriteenusele pakub KIT portfellivalitsemise ja nõustamisteenust, kuid viimati nimetatud valkondi pole Kaljulaidi sõnul praegu Eestis majanduslikult mõttekas arendada. "Kahju, isegi väga kahju," nentis ta.

Hüppelist kasumi kasvu suutis mullu näidata ka GILD Financial Advisory Services. "Nõustamistegevuse laiendamiseks on oluliselt kasvuruumi," märkis GILD Bankersi juhtivpartner Rain Tamm. Ta lisas, et fondijuhtidele tähendab majandustsükli langus laiemat valikut heade investeerimisvõimaluste vahel.

"Kapitali kaasamiseks tuleb olla senisest loomingulisem ja otsida raha ka Baltimaadest väljastpoolt," teatas Tamm. Tema sõnul on GILDi eduka eelmise aasta saladus eelkõige hoolikalt valitud nišid ja võtmetiimi koos püsimine juba üle 10 aasta.

Võtmetiimi koospüsimist ei saa aga rääkida Evli Securities, kes teenis ühtlasi mullu pea 10 miljonit krooni kahjumit. Viimane lahkuja Evlist oli kogenud aktsiastrateeg Peeter Koppel.

"Valmistasime ette mitut aktsiaemissiooni, mis tuluolukorra halvenedes edasi lükkusid," nentis Evli Securitiesi partner Tiiu Pedaja eelmise aasta kohta. Ta lisas, et varahalduse poolel olid tulemused siiski head ja võrreldavad 2006. aastaga.

Kasumis andis mullu topelt järele ka Trigon Securities, kuid emafirma Trigon Capital suuromaniku Joakim Heleniusega vesteldes selgus, et praeguseks on väärtpaberivahenduses pillid sootuks kotti pandud. "Me ei näe ennast enam väärtpaberite vahendajana, sellega on lõpp. Samuti otsustasime tulla välja kõigist väikestest firmadest ja panustada ainult neisse, milles näeme potentsiaali olla rahvusvahelisel tasandil olulised tegijad," rääkis Helenius.

Sarnaselt KIT Finance Europe'iga peab Helenius Eesti turgu liiga väikeseks, et kohalikele klientidele panustada.

Tasub teada
Kontor kuninganna endises magamistoas
KIT Finance Europe'i Londoni kontor asub kuninganna lapsepõlve magamistoas, oli firma juhatuse liige Kaido Kaljulaid uhke. "Kontori hiiglaslikul laelühtril on säilitatud üks kuninganna poolt lapsepõlves kogemata lõhutud kuppel," rääkis ta. Samuti kiitis Kaljulaid klientide teenindamist, mis toimub kuningapere kunagises söögitoas. "Ning fuajees saame inglaslikes nahkdiivanites klientidega teed juua," rõõmustas mees.

Mis on mis
KIT Finance Europe
-omanik Vene investeerimispank CIT Finance
-töötajate arv: Eestis 12, Londonis ja Venemaal 6, Küprosel Limassolis 3
-keskmine omakapital 2007. aastal 285 mln kr
-tehingute vahendamisest teenitud tulu kasvas 2007. aastal 64%, ulatudes aasta lõpuks üle 65 miljoni krooni
-võimaldab kauplemist Suurbritannia, USA ja Venemaa väärtpaberiturul

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2008, 09:21
Otsi:

Ava täpsem otsing