AS Hoolekandeteenused: me ei ähvarda töötajaid

22. september 2008, 17:58

AS Hoolekandeteenused juht Maarja Mändmaa
väitel ei ähvarda ettevõte oma 80 töötajat, kes pole soostunud väidetavalt
kehvemaks muutuvatele töölepingutele alla kirjutama.

Aripaev.ee kirjutas reedel 16 hooldekodu haldava firma ja töötajate vahel lahvatanud tülist. Ehkki hõõrumine kestis juba mitu kuud, valas õli tulle 12. septembril sündinud kollektiivlepingu muudatus, mis tegi sõdivate töötajate olukorra senisest halvemaks. Kollektiivlepingu muudatused kinnitas oma allkirjaga Riigi -ja Omavalitsusasutuste Töötajate Ametühingute Liidu (ROTAL) juht Kalle Liivamägi, keda ametühingu lihtliikmed nüüd reeturiks peavad. Ühtegi teist näidet, kus oleks tööandja soovidele vastu tulles kollektiivlepingut kohitsetud, Eestist ei leia.

Mändmaa ütles vastuseks aripaev.ee kommentaaripalvele: "ASi juhid ei ähvarda mitte kedagi. Meie huvi on, et inimesed töötaksid ja õhkkond hooldekodudes oleks normaalne. Meie rohkem kui 1000st töötajast on pisut üle 700 klienditööga seotud tegevusjuhendajad. Neist ei ole uusi lepinguid allkirjastanud kuskil 80 töötajat. Seega valdav enamus inimesi on nii kollektiivleppe kui uute töölepingute tingimustega nõus ja töötavad rahulikult. Ka ei ole nad neis lepingutes näinud endale midagi kahjulikku sündivat ja kui neil on olnud küsimusi, on nad saanud selgitusi oma hooldekodu usaldusisikult või personalijuhilt või minult."

Mändmaa lisas: "Kui need 80 inimest soovivad jätkata vanade töölepingute alusel, on neil selleks õigus ja nii see jääb, kuid meil on ettevõtte juhtidena õigus teha vajalikke ümberkorraldusi ja vastavalt sellele ka oma töötajatega suhelda."

Mändmaa selgitas ühtlasi, et ettevõte ja ROTAL tõlgendasid kollektiivlepingut algusest peale ühtmoodi, kuid osad tegevusjuhendajad, kellele maksimumpalgatõus ei rakendunud, otsustasid kollektiivlepingut omamoodi tõlgendada.

"Kollektiivlepingu puhul on meie tõlgendus ROTALiga olnud kogu aeg üks ja sama: kollektiivlepingus toodud palgamäärad kehtivad uute ametijuhendite alusel töötavatele tegevusjuhendajatele. Seni oli (töötajaid esindava - toim) juristi vastus järgmine: te võisite seda ju mõelda, kuid kuna kirjas ei ole, saab seda juriidiliselt teisiti tõlgendada," põhjendas riigiettevõtte juht. Sestap otsustatigi kollektiivlepingut parandada ja muudatusele kirjutasid ROTALi juhi kõrval alla ka kolm hooldekodude usaldusisikut.

Mändmaa väitel pole uued töölepingud varasematest kahjulikumad, ehkki ühesuguste tööülesannetega tegevusjuhendajad jagatakse nüüd vanem-, noorem- ja abitegevusjuhendajateks, kes saavad erinevat palka ning õhtuse ja öötöö eest lisatasu enam ei maksta.

Mändmaa sõnul leppis AS Hoolekandeteenused juhtkond juba 15. septembril töötajaid esindava juristiga kokku, et töölepingute muutmisest keeldunud töötajatele lähenetakse konkreetsete isikute kaupa. Neil kohtumistel pidid osalema nii töötaja, tema esindaja kui ka ettevõtte juhtkond.

"Mina olen jätkuvalt sellel arvamusel, et personaalselt igale töötaja lepingu käsitlemine on kõige parem viis probleemi lahendamises ja ma ei kavatse ei avalike foorumite ega meedia vahendusel hakata seda konflikti suuremaks paisutama kui ta tegelikult on," kommenteeris ettevõtte juht täna.

AS Hoolekandeteenused töötajaid esindav jurist Annika Nielson rääkis möödunud reedel aripaev.ee-le, et Valkla hooldekodu töötajad kutsuti vestlusele ette teavitamata ja esindajata ning neid survestati uusi töölepinguid vallandamise ähvardusel tänaseks allkirjastama. Ühes teises hooldekodus on sõnakamad töötajad päevapealt vallandatud, makstes neile ette teatamata koondamise eest.

Mändmaa eitas täna ka AS Hoolekandeteenused majandusraskusi, ehkki mullu sai ettevõte üle 7 miljoni krooni kahjumit ning ettevõtte omakapital muutus negatiivseks. "Muidugi mõjutab meid pidurduv majanduskasv, kuid hooldekodude varade üleandmine viibis ja seetõttu läks ka omakapital miinusesse. Eelmisel reedel toimus notaris õnneks hooldekodude varade üleandmise tehing ning varsti on omakapital taastatud ning isegi suurendatud," kommenteeris Mändmaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2008, 17:58
Otsi:

Ava täpsem otsing