Riigifirma ja hoolekandetöötajate vahel lahvatas töötüli

19. september 2008, 18:15

AS Hoolekandeteenused
juhtkond ähvardab vallandada sadakond töötajat, kes keelduvad kahjulike
töölepingute allkirjastamisest, töötajad omakorda hauvad streigiplaane.

Õli on tulle valanud 12. septembril sündinud kollektiivlepingu muudatus, mis muudab töötajate olukorra senisest halvemaks. Kollektiivlepingu muudatused kinnitas oma allkirjaga Riigi -ja Omavalitsusasutuste Töötajate Ametühingute Liidu (ROTAL) juht Kalle Liivamägi, keda ametühingu lihtliikmed nüüd reeturiks peavad. Ühtegi teist näidet, kus oleks tööandja soovidele vastu tulles kollektiivlepingut kohitsetud, Eestist ei leia.

Eile masseeris AS Hoolekandeteenused juhtkond Sõmera hooldekodu tõrkuvaid töötajaid. Täna lendas tööandja peale Valkla hooldekodule, kus kahjulike töölepingute sõlmimisest keeldunud inimesi ükshaaval letti kutsuti ning neile vallandamise ultimaatumeid jagati. Töötajaid esindava juristi Annika Nielsoni sõnul anti mõtlemisaega esmaspäevani ja kes siis lepingule alla ei kirjuta, saavat päevapealt kohast lahti.

Protesti tekitab, et kollektiivlepingus lubati 8000kroonist brutopalka, kuid sellist raha pole ükski tegevusjuhendaja siiamaani näinud. Maksmise asemel sunnib tööandja praegusi tegevusjuhendajaid vormistama end noorem- või abitegevusjuhendajaiks, kellele tuleb maksta vaid 7000 ja 6000 krooni brutopalka kuus. Septembrikuine kollektiivlepingu muudatus kaotab lisatasu õhtuse ja öötöö eest.

Ametühingute keskliidu juht Harri Taliga ütles aripaev.ee-le, et on hoolekandetöötajate, ametühingu ja nende tööandja tüliga kursis. "Asi on selles, et moodustati ettevõte ja anti talle hallata 16 hooldekodu. Sellega kaasnes rida ümberkorraldusi, kuid neid ei selgitatud töötajatele piisavalt," rääkis Taliga. Ametühingujuht lisas, et piltlikult rakendati vanker hobuse ette, mitte hobune vankri ette ja kohe läkski kiskumiseks.

"Töötajail on täielikult õigus öelda, et sorry, me ei lähe madalamale ametikohale," selgitas Taliga ja andis mõista, et praegu eiravad nii kollektiivleping kui ka riigifirma töölepingud kehtivat seadusandlust.

"Ma ei saa seda öelda, tahtsin Kalle Liivamägiga enne ise rääkida," vastas Taliga aripaev.ee küsimusele, kas ROTALi juht on kollektiivlepingu lahjendamisega töötajaid reetnud.

"Töötajate sõnum on selge, nad seisavad oma õiguste eest ja soovivad, et neid koheldaks võrdsete partneritena," märkis Taliga. "Ettevõtted võiks siit õppida, et muudatusi tuleks teha korrektselt ja seadust järgides, mitte jõuga peale surudes," lisas ta.

Kalle Liivamägi viibib praegu Leedus ja temalt ei õnnestunud täna kommentaari saada. AS Hoolekandeteenused pole töötüliga seonduvat veel kommenteerinud.

2007. aasta lõppes ASile Hoolekandeteenused 9,8 miljoni kroonise käibe ja pisut üle 7 miljoni kroonise kahjumiga, mille tõttu firma omakapital negatiivseks muutus. Äriregistri andmetel ulatub firma põhikapital praegu 2,7 miljoni kroonini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2008, 17:58
Otsi:

Ava täpsem otsing