Iirimaa toetab panku riigi garantiiga

30. september 2008, 13:48

Iirimaa valitsuse otsus tagada investorite
rahustamiseks kuue suurima panga hoiused ja võlad võib leida teiste riikide seas
järgijaid, kirjutas Bloomberg.

„See võib olla abimudel ka mujal, kui Iiri pangad suudavad oma kapitalibaasi kindlustada,“ ütles Royal Bank of Scotlandi strateeg Harvinder Sian.

400 miljardi euro suurune garantii anti kaheks aastaks kuuele pangale: Allied Irish Banks Plc, Bank of Ireland Plc, Anglo Irish Bank Corp., Irish Life and Permanent Plc, Irish Nationwide Building Society ja the Educational Building Society.

Belgias ja Suurbritannias on valitsused eelistanud panku aidata riigi rahasüsti või natsionaliseerimisega.

Iiri valik ei ole võib olla riigi reitingule lähiajal kuigi hea, kuid kuna Iiri valitsuse võlg SKPsse on väike, pole see suur probleem, ütles Sian. „See samm aitab toibumist kiirendada, ehkki vahepeal saab majanduses olema veel väga kibedaid aegu.“

Täna olid Iiri pankade aktsiad tugevad tõusjad pärast eilset langust 10 aasta madalaimale tasemele.

„Meil tuleb usaldust luua,“ ütles Iiri rahandusminister Brian Lenihan. „Me ei saa üht või teist panka välja aidata. See poleks õige. Oleme selle asemel otsustanud anda üldise garantii, et pangad saaksid rahulikult laenuandmist jätkata.“

Plaan ei ole siiski riskivaba. 400 miljardit eurot on kaks korda suurem Iirimaa SKPst ning 10 korda suurem Iirimaa tänasest võlakoormast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. October 2008, 13:37
Otsi:

Ava täpsem otsing