Orkaan Wall Street möllab Euroopas

30. september 2008, 07:30

Seni peamiselt USA Wall Streeti laastanud
finantskriis on täie rajuga Euroopasse jõudnud - eile oli börsidel
finantssektoris suur verelaskmine.

Põhjuseks kahtlused, kas USA valitsuse 700 miljardit dollarit ikka suudab turge rahustada, ja selged märgid, et Euroopa ei jää finantsturu tormides sugugi immuunseks.

Kriis on nõudnud esimese ohvri Euroopa 20 suurima panga seast - Belgia Fortise, mille Luksemburgi, Hollandi ja Belgia valitsused otsustasid nädalavahetusel osaliselt riigistada. Panga tütarfirma haldab ka Eesti töötukassa varasid.

Eile kirjutas Prantsuse majandusleht Le Figaro, et teinegi Belgia pank Dexia, mis on maailma suurim laenuandja riikidele, on raskustes ja peab ellujäämiseks kapitali juurde hankima. Aktsia kukkus üle 25%.

Suure kukkumise tegi ka Briti Royal Bank of Scotlandi aktsia. Pank oli Fortise partner Hollandi suurpanga ABN Amro ülesostmisel, millest Belgia panga rahahädad alguse saidki. Fortis müüb nüüd osaluse ABN Amros uuesti maha ning saab Beneluxi riikidelt kapitalisüsti 11,2 miljardit eurot. Vastu saab iga riik 49% Fortise pangast oma riigis.

Miljardite eest hädalaene

Briti pankade aktsiaid rõhus ka teade, et Suurbritannia valitsus on nüüd ühe suurema hüpoteeklaenupanga Bradford Bingley uus omanik. Varem on valitsus riigistanud laenurahal tuginenud ärimudeliga hätta jäänud Northern Rocki ning korraldanud suurima hüpoteeklaenufirma HBOS liitmise konkurendiga Lloyds TSB. Omal jõul ei olnud pangal jätkamiseks lootust.

Teated 35 miljardi euro suurusest hädalaenust Saksa pangale Hypo Real Estate kukutasid Euroopa ühe suurema kinnisvaraprojektide finantseerija aktsiat eile üle 70%. Suur langus oli ka Taanis, kus paar panka on riigi abiga päästetud ja eriti hädas on kinnisvarasektorisse heldelt laenu andnud väikepangad. Swedbanki aktsia kukkus Stockholmis 16%, madalaimale tasemele 1997. aastast.

Ent halbu uudiseid jagus veelgi. Islandi valitsus teatas eile, et omandab 600 miljoni euro eest 75% riigi suuruselt kolmandas pangas Glitnir.

"Ilma valitsuse sekkumiseta oleks Glitnir mõne nädalaga pankrotti läinud. Niisama lihtne see ongi," ütles Islandi keskpanga juht David Oddsson eilsel pressikonverentsil. Pole saladus, et kõik Islandi suurpangad on tegutsenud riskantse, laenurahal põhineva ärimudeliga, mistõttu analüütikud ei välista, et uudistele tuleb lisa. Iseasi, kas 300 000 elanikuga riigil selleks vahendeid on.
Ühist kriisikava ei ole

Brüsseli mõttekoja CEPS direktor Daniel Gros hoiatab, et Euroopa pangad on liiga suured, et riigid üksi nende päästmisega toime tuleksid. Näiteks on Fortise kohustused kolm korda suuremad kui Belgia SKP ning Deutsche Banki kohustused enam kui 80% Saksamaa SKPst. Ühist kriisikava Euroopal selliste hiidude väljaaitamiseks ei ole.

USA on süsteemsele kriisile reageerinud süsteemse lahendusega ja näidanud, et kriisis tuleb toimida kiirelt ja otsustavalt. Euroopas jõuavad finantsturud kokku variseda, enne kui kõik rahandusministrid Brüsselisse kohale või mingi otsuseni jõuavad, kirjutas ajalehe Financial Times kolumnist Wolfgang Munchau.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. October 2008, 18:36
Otsi:

Ava täpsem otsing